Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Aktualności

Galeria
wideo

Galeria

wideo

Video placehodler

Dziękujemy za liczny udział w konkursie przekładowym, który odbył się w Czeskim Centrum w trakcie Nocy Literatury. Zapraszamy po odbiór nagród!

Uczestnicy konkursu mierzyli się z fragmentem tekstu Karla Čapka z tomu „Věci kolem nás”. Poziom był bardzo wysoki, a wśród zwycięzców znaleźli się prawdziwi specjaliści!

Lista zwycięzców w porządku alfabetycznym:

Dorota Dobrew

Ryszard Górski

Dominika Pyka

Janina Strakel

Adam Suchanek

Justyna Wodzisławska, Mariusz Szczygieł

Gratulujemy serdecznie, a po odbiór nagrody zapraszamy 3 lipca od godz. 19:00 do nowootwartej restauracji BAZAR knajpy, klubu, sklepu (Okrzei 26, Warszawa – Praga), gdzie w trakcie uroczystego otwarcia projektu Czeskich wtorków w Bazarze będzie okazja do zdobycia kolejnych nagród! Więcej informacji: http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/czeskie-wtorki-z-staropramen-bazarze-w/

Dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować zmierzyć się z tekstem konkursowym, publikujemy go wraz z krótkim słowniczkiem pomocniczym poniżej:

(…)

„Doposud jsem věřil v celou řadu věcí: v Pána Boha, v morální zákony světa, v atomovou teorii a jiné věci, více méně nepřístupné lidskému rozumu. Nyní jsem nucen věřit také ve švédský vysavač prachu. Jsem dokonce nucen věřit v jakousi metafysickou, všudypřítomnou a neobyčejnou existenci prachu. Věřím nyní, že prach jsem a v prach se obrátím, ba dokonce, že se neustále obracím v prach. Myslím, že trousím prach, kdekoliv kráčím nebo sedím. Myslím, že zatím, co toto píši, vzniká pode mnou na lenošce hromádka prachu. Mé myšlenky se snášejí na podlahu v podobě šedivého tučného prachu. Mluvím-li, práší se mi jistě do huby, ač mluvím svatosvatou pravdu. Vše se v prach obrací. Jinak nelze vůbec vysvětlit přítomnost, množství a výtečnou konsistenci prachu v mém vysavači“.

Věci kolem nás, Karel Čapek

Krótki słowniczek:

řada – szereg
vysavač prachu – odkurzacz
všudypřítomný – wszeobecny
prach – kurz, proch
trousit – rozsypywać
šedivý – szary
lenoška – szezlong
tučný – gruby, wielki
prášit – kurzyć
svatosvatý – najświętszy
přítomnost – obecność
výtečný – doskonała