Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

„Udělej si ráj“ polského novináře a čechofila Mariusze Szczygla je knihou o současném Česku, která vyšla v Polsku v roce 2010 a její český překlad ani ne o rok později. Na 8. březen 2012 je ve varšavském divadle Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza připravena premiéra divadelní hry, napsané podle této knihy, v režii Katarzyny Adamik a Olgy Chajdas.

Hra stejně jako kniha Mariusze Szczygla poskytuje autorův pohled na současné Česko, vztah Čechů k Bohu a víře, ve kterou se ale nevěří. Jsou to příběhy lidí, kteří věří, že nevěří. Osamělých hrdinů společenského života. Mariusz Szczygiel se jich ptá: Jak se vám žije bez Boha? A tvrdí:  V Polsku je to něco nepředstavitelného, a v Česku běžná praxe. Prostě si budují svůj vlastní svět, vlastní prostředí. Bez omezení, bez obav, bez strachu před omnipotencí. Tedy v pohodě... A právě takové má být umění (a tato hra) – svobodné, nevynucené, česká…

Scénář a režie: Katarzyna Adamik a Olga Chajdas

Scénografie: Magda Maciejewska

Hrají: Katarzyna Herman, Karolina Kominek, Stanisław Brudny, Arkadiusz Jakubik, Przemysław Kosiński, Piotr Ligienza a další.

Více informací na: http://teatrstudio.pl/