Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Ve věku 87 let v noci z 2. na 3. 1. 2012 zemřel v kanadském Torontu Josef Škvorecký, jeden z nejznámějších a nejvýznamnějších českých spisovatelů a překladatelů americké literatury.

Patřil k českým poválečným prozaikům. Mezi jeho slavná díla patří Zbabělci či série knih s legendární postavou Dannyho Smiřického.

Po potlačení Pražského jara Škvorecký emigroval na začátku roku 1969 do kanadského Toronta. Společně se spisovatelkou a herečkou Zdenou Salivarovou tam v roce 1971 založil exilové nakladatelství ´68 Publishers, ve kterém vydávali díla autorů, kteří nemohli v komunistickém Československu publikovat. Významná je i Škvoreckého překladatelská činnost. Překládal a doslovy opatřoval díla předních moderních amerických autorů – Chandlera, Hemingwaye, Faulknera, Lewise, Jamese aj.

Byl laureátem mnoha literárních i státních ocenění. V roce 1990 ho prezident Václav Havel vyznamenal Bílým Lvem, nejvýznamnějším československým (a pak českým) státním vyznamenáním. V 1982 roce byl nominován na literární Nobelovu cenu. Před dvěma lety obdržel Literární Cenu Střední Evropy „Angelus“.

Zdroj:

http://www.lidovky.cz/zemrel-josef-skvorecky-autor-zbabelcu-a-slavny-nakladatel-pnr-/lide.asp?c=A120103_155614_lide_mev

http://www.rp.pl/artykul/9148,786489-Zmarl-Josef-Skvorecky.html