Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Překlad povídek „Prázdniny“ a „Možná, že odcházíme“ připravený nakladatelstvím AFERA z Vratislavi pod patronátem Českého Centra ve Varšavě se brzy objeví v polských knihkupectvích.

V loňském roce předčasně zesnulý Jan Balabán je díky svému lakonickému přesnému stylu přirovnáván k Čechovovi. Jeho sbírka povídek z roku 2004 „Možná, že odcházíme“ přibližuje s pozorovatelským odstupem i velkou empatií životní outsidery, osamělé hrdiny, kteří nedokážou nalézt svoje místo v životě. Knihu si budou moci polští zájemci o českou literaturu přečíst v polském překladu díky nakladatelství AFERA, které ji v těchto dnech vydává ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě.

Kniha Balabána by se mohla jmenovat místo „Možná, že odcházíme“ - „Možná, že na to nejsme sami“. (Mariusz Szczygieł „Udělej si svůj ráj”)

Na četbu Balabánových próz je třeba si vyhradit klidné podzimní večery, kdy najdeme dostatek času na uspořádání jednotlivých dílků puzzle do celistvého a nám blízkého, odněkud dobře známého obrazu. Opravdu silná kniha. (Jan Peszek)