Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Dne 16.10.2013 se na Štětínské univerzitě koná kolokvium o česko-polských vztazích v letech 1968-69, spojené s vernisáží výstavy o Janu Palachovi. Kolokvium zahájí promítnutí prvního dílu filmu „Hořící keř“ režisérky Agnieszky Holland, který vypráví o Palachově odkazu a o době nástupu neostalinizace po jeho upálení.

Kolokvia a vernisáže se zúčastní jeden z autorů výstavy Patrik Eichler, pracovník Masarykovy dělnické akademie. V kolokviu kromě něj vystoupí dr. Anna Szczepańska ze Štětínské univerzity, dr. Sebastian Ligarski, IPN Štětín, a novinář  Piotr Semka. Budou se rovněž promítat československé filmové týdeníky z let 1968-69.  Součástí výstavy je i posmrtná maska, kterou J.Palachovi sňal sochař O.Zoubek (a která byla modelem jeho pomníku na FF UK).

Výstava Jan Palach ´69, kterou připravil tým mladých českých historiků (P.Blažek, P.Eichler, J. Jareš),   bude instalována ve vestibulu univerzity, který hojně navštěvují studenti, a  po čtrnácti dnech se přesune do centra města. Expozice na 23 panelech velmi výtvarným a působivým způsobem, který kombinuje fotografie, dokumenty a text, dokumentuje Palachův čin, atmosféru počínající neostalinistické normalizace i Palachův ohlas doma i v cizině až po Palachův týden v r. 1989. Věnuje se také upálení polského občana Ryszarda Siwce na protest proti sovětské okupaci (už v září 1968) i dalších, donedávna neznámých lidí (v Maďarsku, Litvě, Lotyšsku). Stopuje rovněž  pozdější ohlasy na Palachův čin v Polsku.

V Polsku vyvolala velký zájem, byla instalována na několika místech Varšavy, potom v Poznani, nyní Štětíně, zájem mají další místa včetně středních škol.

Snímek Agnieszky Holland „Hořící keř” (slavnostní premiéra v Polsku26.2. ve varšavské  Opeře za účasti prezidenta Polska  B.Komorowského, v polské síti HBO 3.3.) byl nedávno navržen českými filmaři na Oscara, vzhledem k tomu, že jde o film televizní, kandidatura musela být stažena. Ve třech dílech vypráví příběh J.Palacha, jeho zoufalého činu i toho, jak s jeho odkazem naložil tehdejší režim. Soustřeďuje se na osud tehdy mladé advokátky D.Burešové, která se ujala Palachovy matky ve sporu s komunistickým funkcionářem V.Novým, který se snažil Palachův čin zdiskreditovat  teorií jakéhosi studeného ohně. Film vzbudil v mnoha zemích Evropy velký zájem.

Více o Janu Palachovi zde: www.janpalach.cz