Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Na začátku srpna bude Poznaň v zajetí filmu. Díky mezinárodnímu Festivalu Transatlantik (5. – 13. 8. 2011) budete mít možnost zhlédnout také tvorbu Miloše Formana, prezentovanou v retrospektivním pohledu.

Na Festivalu budou k vidění všechny dokumenty, které režisér vytvořil během svého života v Čechách, ale i posléze v emigraci v USA. Retrospektivu zahájí dokument „Miloš Forman: Co tě nezabije ...“ Miloše Šmídmajera, jež ukazuje pozoruhodný život a kariéru outsidere bojujícího za vlastní uměleckou vizi.

Retrospektiva nabídne všechny Formanovy filmy spojené s tzv. novou vlnou českého fimu, včetně „Černého Petra, „Hoří, má panenko“ nebo „Lásky jedné plavovlásky“. Období jeho působení v Americe bude zastoupeno adaptací kultovního muzikálu „Hair“ či dalším oskarovým filmem „Amadeus“. Součástí festivalu budou také další díla umělce: biografický film „Larry Flint“ (o tvůrci pornografického časopisu Hustler) a nejnovější film „Goyovy přízraky“ (filmová biografie Francisca Goyi).

Celou retrospektivu uvádí dokument přibližující život a úspěchy Miloše Formana. Seznámíme se v něm s režisérovým dětstvím za druhé světové války, se sladkými a hořkými léty v komunistickém Československu i vynucenou emigrací do Ameriky, kde opět musel bojovat – s producenty, sponzory, herci... Festivalový přehled tak ukáže Formana nejen jako umělce bojujícího za své ideály, ale také jako citlivého muže a vynikajícího pozorovatele.

 Více informací: http://www.transatlantyk.org/pl