Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Český spisovatel Tomáš Zmeškal získal za svůj literární debut „Milostný dopis klínovým písmem“ Cenu Evropské Unie za rok 2011. Ocenění si spolu s dalšími laureáty převezme 28. listopadu v Bruselu.

Autor se osobně zúčastnil vyhlášení vítězů ze 12 zemí, které se konalo 11. října na letošním Mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Literární cena Evropské unie je již tři roky udělována talentovaným autorům z 27 členských států EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a z kandidátských zemí pro vstup do Unie. Cílem akce je vyhledávání nových talentovaných autorů a prezentace jejich děl v zahraničí. Cena je spojena s finanční odměnou ve výši 5.000 eur pro každého z oceněných a navíc by autoři měli získat větší šanci k překladu jejich knihy do dalších evropských jazyků. O ceně rozhodují národní poroty jmenované v každé ze zúčastněných zemích.

Tomáš Zmeškal vystudoval obor anglický jazyk a literatura, pracoval jako odborný asistent na Univerzitě Karlově, lektor, překladatel, tlumočník a jako středoškolský pedagog. V současné době je spisovatelem na plný úvazek a pracuje na svém třetím románu. Za svou prvotinu „Milostný dopis klínovým písmem“ (2008) byl nominován na cenu Magnesia Litera (2009), získal 2. místo v anketě Lidových novin „Kniha roku 2009“ a obdržel Cenu Josefa Škvoreckého (2009).

Milostný dopis klínovým písmem“ je v současné době překládán do polštiny.

Více informací na http://www.euprizeliterature.eu/ a http://www.tomaszmeskal.cz/