Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Památník Terezín a Evropský institut odkazu šoa pořádá výstavu plakátů vzniklých v rámci mezinárodní soutěže vyhlášené k „Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu 2012“. Výstava nazvaná „Vzpomínka na holocaust je živá“ potrvá od 26. 1. 2012 v předsálí kina Malé pevnosti Terezín.

Mezinárodní soutěž o nejlepší plakát k „Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu 2012“  je společným projektem památníku Yad Vashem (Izrael), památníku Mémorial de la Shoah (Francie) a obecně prospěšné společnosti Evropský institut odkazu šoa (Česká republika). Projekt vznikl za podpory Pracovní skupiny pro mezinárodní spolupráci v oblasti vzdělávání o holocaustu, jeho připomínky a výzkumu (Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance and Research, ITF) a ve spolupráci s programem Holocaust a Spojené národy, OSN.

Z více než 300 návrhů na téma „Keeping the Memory Alive“ (Children in the Holocaust), které do soutěže zaslali studenti umění, designu a grafiky z Francie, Izraele a České republiky, vybrala mezinárodní porota, sestávající z renomovaných odborníků v oblasti designu a vzdělávání o holocaustu, 16 nejlepších. Tato kolekce
bude u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu - 27. ledna 2012 vystavena po celém světě. Tento jedinečný soubor plakátů zachycuje pokus každého z autorů osobně se k této památce vyjádřit.

Do českého národního kola se přihlásilo 77 studentů, mezinárodní odborná porota na svém zasedání 19. května 2011 v Berlíně vybrala tři vítězné a dalších 13 nejlepších návrhů. Česká republika v konkurenci Francie a Izraele získala 1. a 3. místo, dalších pět soutěžících postoupilo do finálního výběru.

Mezi českými laureáty jsou:  Isabel Hahn, Martina Cejpová (třetí cena), Ondřej Jiráska, Veronika Nováková (první cena),  Peter Chmela, Petr Nehera, Iva Boháčová.

Více informací a vítězné plakáty najdete na:
http://www.shoahlegacy.org/cs/project/mezinarodni-soutez-o-nejlepsi-plakat-ke-dni-pripominky-holocaustu

Foto: Veronika Nováková, Martina Cejpová