Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Letos by měl 28.března Bohumil Hrabal sté narozeniny. České centrum spolu se svými partnery po celém Polsku připravilo sérii výstav, literární ch setkání a čtení, překladatelskou soutěž, vědeckou onferenci, promítání filmů a divadelních monodramat věnovaných tomuto velkému spisovateli. Prvním městem je Poznań.

Do konce března tu je ve starodávné Knihovně Raczyńských instalována výstava fotografií ze života B.Hrabala, míst kde žil, snímků připomínajících V.Boudníka i jeho grafik, jakož i koláží B.Hrabala a J.Koláře, to vše z dílny Sdružení Serpens. Na vernisáži ji uvedl  hrabalolog Václav Špale, který zároveň předvedl filmovou mozaiku ze spisovatelova života. Výstavu bude po dobu jejího trvání doprovázet promítání dokumentů o spisovateli i expozice obálek desítek jeho knih v polštině, češtině i v dalších jazycích.

Po Poznani výstava a akce kolem B.Hrabala poputují do Krakova, kde bude 3.4. uvedeno polské vydání hrabalovského cestopisu po Čechách Tomáše Mazala „Cesty s B.Hrabalem“, jehož se zúčastní autor, a následně do Varšavy na Knižní veletrh (23.-25.5). Na podzim zorganizuje Varšavská univerzita spolu s FF UK o spisovateli vědeckou konferenci.  Výstava a další akce se objeví rovněž v Gdaňsku, Bielsko-Bialej, Štětíně, Wroclawi, Krakově, Toruni (festival Divadel jednoho herce) a v  mnoha dalších městech.

B.Hrabal je jedním z největších autorů českého jazyka 20.století a jedním z nejznámějších českých autorů v Polsku, kde vyšlo téměř celé jeho dílo (mj. nakladatelství Czuly barbaryńca). Překladatelská soutěž, kterou vypsalo České centrum, jistě objeví nové talenty, které s novou generací znovu uchopí Hrabalovy hravé texty.

České centrum spoluorganizuje a spolufinancuje Hrabalův rok v Polsku.