Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

18. února se dožívá 80ti let jeden z nejvýznamnějších českých filmových tvůrců – Miloš Forman. Autor, který se proslavil snímky jako Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko nebo Přelet nad kukaččím hnízdem.

„Vím, že to nezní dostatečně vážně, ale myslím, že já se chci hlavně smát. Všichni se chceme smát – já, herci, kameraman, každý by se měl cítit tak, jako bychom pracovali na rodinném filmu, protože to je jediný způsob, jak do filmu vnést určitou lehkost. Když každý cítí vážnost, tíhu peněz, co filmy stojí, ovlivňuje to výsledek tím, že se umrtvuje život“.

Formanovy filmy, které se staly částí českého kulturního povědomí, vynikají prací s neherci, jejich autentickými hereckými výkony, komikou trapnosti, i svým tragikomickým tónem. V USA se Forman jako jeden z mála českých tvůrců dokázal prosadit i v hollywoodském systému. 

Miloš Forman se narodil v roce 1932 v Čáslavi. Rodiče zahynuli v koncentračním táboře a on vyrůstal v domově mládeže a internátní škole pro oběti 2. světové války v Poděbradech společně s Ivanem Passerem, který měl podobný osud. Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Hrál v několika filmech, spolupracoval s Martinem Fričem a Alfrédem Radokem, jako režisér debutoval v roce 1963 snímkem Konkurs. Ve stejném roce vznikl Černý Petr, poté následoval v roce 1965 film Lásky jedné plavovlásky, dva roky poté Hoří, má panenko, vypovídající o nešvarech české společnosti.

Po srpnu roku 1968 odešel do USA, kde se uvedl komedií Taking off (Odcházím), za níž dostal cenu v Cannes i cenu britské akademie BAFTA. Následoval dokument Viděno osmi z roku 1973 o Olympijských hrách v Mnichově. V roce 1975 natočil Přelet nad kukaččím hnízdem, který mu přinesl Oscara za nejlepší režii, za nejlepší film, hlavního herce, hlavní herečku a scénář a dalších pět nominací. V roce 1979 natočil muzikál Vlasy (Hair), v roce 1981 film Ragtime, v roce 1985 přišel Amadeus, který získal 13 nominací na Oscara, z nichž 8 bylo proměněno - a Forman získal druhého Oscara za režii. O rok později natočil Valmonta. V roce 1996 přišel s filmem Lid vs. Larry Flint, za další tři roky bylo uvedeno drama Muž na měsíci, s Jimem Carreym a Dannym de Vitem v hlavních rolích, v roce 2006 přišel do kin film Goyovy přízraky.

Naposledy jsme mohli vidět Formana jako herce, v roli milence Catherine Deneuve ve francouzském filmu natáčeném částečně v Praze, Milovaní Christopha Honorého.

Miloš Forman je spolu se spisovatelem Janem Novákem autorem vynikající autobiografie Co já vím z roku 2007. Co se týče recepce Formanova díla v českém prostředí, Stanislava Přádná napsala obsáhlou monografii Miloš Forman - Filmař mezi dvěma kontinenty, která vyšla před třemi lety.

Odkaz na oficiální facebookový profil Miloše Formana (česko-anglický):

http://www.facebook.com/MilosForman.official