Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Dne 24. února 2012 si připomínáme 100. výročí od narození Jiřího Trnky, malíře, loutkaře, scénografa, sochaře a jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu.

„Jsem skeptický k myšlence, že existuje zvláštní druh ilustrace nebo dokonce umění pro dospělé a pro děti. Děti žijí ve stejném světě jako dospělí, nevím, proč by měli mít jiné umění.“

Trnka se tvůrčím způsobem vyjadřoval v mnoha uměleckých kategoriích. On sám však asi nejvíce tíhnul k loutkám a jejich animaci. Přesto si největší popularitu získal především jako ilustrátor dětských knih, jakými byly „Broučci“ Jana Karafiáta, Hrubínův „Špalíček veršů a pohádek“, „Pohádky tisíce a jedné noci“ nebo „Míša Kulička“. Celkem jich ilustroval na 60. Za ilustrace k Andersenovým pohádkám obdržel rok před smrtí prestižní cenu nesoucí jméno tohoto slavného spisovatele.

 Jiří Trnka se narodil v roce 1912 v Plzni v rodině, kde se podomácku vyráběly hračky a loutky. Vystudoval pražskou VŠUP. Zásadní pro něj bylo setkání s profesorem Josefem Skupou, s jehož loutkovým divadlem spolupracoval. Po skončení druhé světové války stál spolu s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem u zrodu filmového studia Bratři v triku. A hned jeden z prvních filmů studia, Zvířátka a Petrovští, vynesl Trnkovi v roce 1946 hlavní cenu na festivalu v Cannes. Novému studiu zároveň přinesl zahraniční popularitu.

Trnka založil o rok později vlastní studio. Jeho nejbližším spolupracovníkem byl už tehdy Břetislav Pojar, další legenda českého animovaného filmu. Ve studiu Jiřího Trnky pak v padesátých letech vznikla řada úspěšných titulů jako Bajaja, Staré pověsti české či Sen noci svatojánské a také Ruka (1965), jeden z jeho vůbec nejslavnějších filmů zpodobňující totalitní moc.

Trnka udělal z loutkového filmu nový druh umění, který patřil mezi specialitu české poválečné kinematografie a jež tvůrce postavil na roveň ostatních uměleckých žánrů.

Postavy v Trnkových filmech jsou převážně němé. Před mluveným slovem dával přednost hudbě, kterou pro většinu jeho filmů složil hudební skladatel Václav Trojan. Trnka prý často již hotové filmové scény předělával, aby je přizpůsobil právě Trojanově hudbě.

Jiří Trnka zemřel předčasně, 30.12.1969, v 57 letech na selhání srdce.