Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.4.2019 - 19.5.2019

Výstava "Mimo město. Sovinec jako centrum neoficiální česko-slovenské kultury 1974-1989"

Výstava českého umění ze sbírky J.Štreita. Projekt připravený kurátorkou Štěpánkou Bieleszovou z Muzea umění Olomouc, průřez českým uměním 2.pol. 20.st. s doprovodným programem (filmový cyklus k roku 1989, autorská setkání, koncert Epoque Quartet aj.).

Projekt "Mimo město!" je důležitým příspěvkem k diskusi o umění a kultuře ve východní a střední Evropě tzv. sovětské éry. Osou a podstatou tohoto projektu je Sovinec, který se stal významným centrem neoficiální československé kultury v letech 1974-1989. Bylo to tam, daleko od center kulturního života, v době všudypřítomného politického útlaku a komunistické cenzury, kdy fotograf a kurátor Jindřich Štreit založil galerii, která soustavně podporovala experimentální a konceptuální přístupy autorů - zřídka vystavovaných v oficiálních galeriích. Budova bývalé školy v Sovinci se stala útočištěm a místem setkání nezávislých umělců z celé republiky a každá vernisáž byla projevem proti totalitnímu režimu. V období od roku 1974 do roku 1989 vytvořil Štreit prostor pro 67 monografických a kolektivních přehlídek, které zahrnovaly práci více než stovky umělců. Výstavy provázely diskuse s autory, teoretiky umění a prezentace hudební a divadelní tvorby.

Sbírka děl shromážděných v Sovinci je jedinečným záznamem vývoje neoficiálního a polooficiálního československého umění, v období od šedesátých let do současnosti a je také živou kulturní památkou, která ukazuje sociálně-historické poměry té doby.

Kurátorka výstavy: Mgr. Štěpánka Bieleszová

(Materiály organizátora)

Místo konání:
Zamek Poznań, Sala Wystaw
Datum:

Od: 4.4.2019
Do: 19.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala