Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2019 - 29.3.2020

Výstava Power of secrets

Co je queer paměť a můžeme ji sestavit společně? Síla tajemství v Centru současného umění v Zamek Ujazdowski je experimentální samostatná výstava, která poprvé představuje průřez uměním Karla Radziszewského. Výstava je navíc doplněna speciální účastí české fotografky Libuše Jarcovjákové.

Umělec, kurátor, fascinátor, sběratel, amatérský historik - Radziszewski efektivně přechází mezi výtvarným uměním a performenc. Výstava v Ujazdowskim ukazuje bohatost jeho tvůrčích postupů a uměleckých metod.

Tematická osa výstavy je performativní povahou queerových archivů. Tyto archivy obnovují paměť potlačené minulosti a demokratizují historii.

Karol Radziszewski používá jedinečné nástroje pro úpravu materiálů: kombinuje fakta s fantaziemi, komponuje dokumenty se zápisky vzpomínek. Chybami naznačuje alternativní cesty k zapamatování. Odhaluje nejen individuální zkušenosti, ale také upevňuje osud komunit. svou tvorbou překračuje hranice Polska.

Potędze sekretów vytvářejí umělci a umělci, díky nimž se různá témata objevují v širokém historickém a uměleckém kontextu. Jejich díla tvoří společný příběh o osudu queer komunity. V Ujazdowskim uvidíte práce Ryszarda Kisiela, Natalii LL, Libuše Jarcovjákové, Wolfganga Tillmansa a kanadské skupiny General Idea.

Na výstavě je intimita propojena s politikou a soukromé příběhy s veřejnými. Uvidíme díla věnovaná queer hrdinům a hrdinkám  Tarasowi Szewczence a Ewie Hołuszko, akci Hiacynt”a pokusu o obnovení erotické výstavy Wojciecha Skrodzkiego z let sedmdesátých XX věku. Umělec cituje pohádkové kresby, až s nádechem bajek, z dětství v obrazech a nástěnných malbách ve své sérii z roku 1989. Představena je také činnost Queer Archives Institute. Je to parainstituce založená umělcem, který zkoumá queer identitu střední a východní Evropy.

V rámci akcí doprovázejících Potędze sekretów bude uveden přehled filmů Karola Radziszewskiego, prohlídeky a setkání s umělci, mimo jiné i s  AA Bronsonem.

Pro více informací o výstavě navštivte prosím Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 

Místo konání:

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Jazdów 2, Warszawa

Datum:

Od: 15.11.2019
Do: 29.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala