Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.6.2017 18:00 - 1.10.2017

Výstava Československého designu. Od expa 1958 do invaze v 1968.

Československý design prožíval své špičkové období v dekádě hned po úspěšném Expu 1958. Styl „bruselu“ se šířil po celém Československu, pronikal také do okolních zemí a inspiroval jejich tvůrce. Výstava – kurátorský projekt olomouckého sběratele Jana Jeništy připravený pro České centrum Varšava – ukáže polskému publiku krásu a univerzálnost „bruselského stylu“ vznikajícího v omezených podmínkách socialistického hospodářství.

Československá expozice na světové výstavě v Bruselu měla představit životní styl obyčejných Čechů a Slováků. Byla rozdělená na hlavní částí s názvy Práce – Odpočinek – Kultura a varšavská výstava se pokouší na toto dělení navázat. Projekt začíná prezentací československého pavilonu na Expu 1958 a pokračuje několika tematickými celky, které postupně představí průmysl, bydlení, módu a dobovou kulturu. Výstavu uzavírá časová osa ilustrující nejdůležitější události let 1958–1968.

Výstava atraktivním způsobem prezentuje divákům skvosty československého návrhářství. Najdou zde grafickou tvorbu (obálky knih, časopisy, obaly gramofonových desek), fenomén lisovaného skla, průmyslový design od kuchyňského nádobí až po laminátové tramvajové židle od Miroslava Navrátila, nábytek a vybavení bytu (telefon zvaný „rakev“, žehličku ETA 212, nebo fén, který se vyráběl skoro čtyřicet let) i oblíbené plastové hračky od Libuše Niklové. Návštěvníci si také mohou odpočinout v pohodlně vybaveném pokoji a prolistovat dobový tisk. Výstava je současně  náhledem do československé kultury 60. let, objeví se na ní slavné pěvecké trio The Golden Kids, ale i filmové plakáty české nové vlny nebo knihy autorů zakázaných po roce 1968, mezi nimi i první vydání Žertu Milana Kundery a Perliček na dně Bohumila Hrabala.

Výstavní projekt navazuje na úspěšné srovnávací výstavy Wojna i Pokój, Dohnat a předehnat a Bruselas en Praga, Picasso en Varsovia, uspořádané v posledních letech v Polsku, České republice a Španělsku.

Výstava bude v prostorách Domu setkání s historií prezentována po celé léto, od 22. června do 1. října 2017.

Výstavu připravili Jan Jeništa, Dům setkání s historií a České centrum. Projekt má záštitu Velvyslanectví České republiky v Polsku.

 

Místo konání:

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Datum:

Od: 22.6.2017 18:00
Do: 1.10.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala