Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.6.2018 17:00 - 20.7.2018

Výstava a film o V. Havlovi v Krakově

V Krakově proběhne vernisáž výstavy fotografií Oldřicha Škáchy s názvem Václav Havel na dosah ruky, během níž bude také promítnut dokumentární film Občan Havel (rež. Miroslav Janek, Pavel Koutecký, 2008). Výstava bude k vidění do 20 července.

 

Výstava přibližuje osobnost Václava Havla – disidenta, prezidenta, spisovatele a dramatika, člověka-ikony – zachycenou fotografiemi, které vznikaly v rozpětí několika desítek let.

Jejich autor, Oldřich Škácha, dělal Havlovi společnost přes více než 30 let a ze sesbíraného materiálu poskládal unikátní portrét této výjimečné osobnosti. Vznikla tak dokumentace, která se nezaměřuje pouze na Havlovu veřejnou aktivitu, ale také, což je obzvláště zajímavé, odkrývá jeho druhou tvář a dokresluje tak jeho komplexní soukromý portrét.

Na výstavě bude představeno několik desítek fotografií, které ukazují mj. Havla v okamžiku jeho propuštění z vězení, Havla promlouvajícího k davům z balkónu na Václavském náměstí, Havla během prvních dní po převzetí prezidentské funkce, Havla během zahraničních cest, ale také Havla v přítomnosti jeho nejbližší rodiny a přátel nebo uvnitř jeho venkovského domu.

V objektivu se Havel nejeví pouze jako disident a skvělý politik, ale zároveň i jako umělec, manžel, přítel a především jako jednotka zapletená do dění. V jedné ve svých výpovědí z roku 1983 pravil: "Nejsem, nikdy jsem nebyl a ani jsem neměl ctižádost stát se politikem či revolucionářem z povolání. Jsem spisovatel a pokud se angažuji neliterárním způsobem, činím tak, protože to považuji za svoji lidskou a občanskou povinnost."

Příběh Václava Havla zároveň připomíná události z období pochmurného socialismu, z časů změn a hledání svobody a také moment úpadku starého režimu a vzniku nového. Je to také příběh o skupině disidentů a scénaristů, kteří se rozhodli najít způsob, jak změnit politický status quo. Je to příběh umělců a jejich síly ke změně historie. Je to rovněž příběh člověka, který se nechtěl stát prezidentem a který snil o obyčejném životě v obyčejné svobodné zemi.

je známý především jako fotograf Václava Havla a také mnoha jiných osobností z politického a kulturního prostředí. V roce 1960 skončil studium fotografování na Státní grafické škole v Praze a od roku 1962 pracoval jako fotoreportér pro mnohá československá i zahraniční vydavatelství (mj. i pro Svobodné SlovoMladý světKvěty). Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 dostal zákaz vykonávat novinářskou práci. Přidal se ke skupině disidentů soustředěných kolem Václava Havla, se kterým se spřátelil a stal se jeho neoficiálním fotografem. Po roce 1990 pracoval jako fotograf.

Více informací na: https://nck.krakow.pl/vaclav-havel-wyciagniecie-reki-wystawa-fotografii-oldricha-skachy/

Místo konání:
Złota Galeria CENTRUM, Nowohuckie Centrum Kultury, 31-913 Kraków
Datum:

Od: 20.6.2018 17:00
Do: 20.7.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala