Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.4.2019 16:30

Strom pro Olgu Havlovou v Těšíně

Slavnostní zasazení magnólie na památku Olgy Havlové na pozemku Zámku v Těšíně v rámci zahájení festivalu a oslav výročí roku 1989. Úvodní slovo: Monika Granja.

V loňském roce by Olga Havlová oslavila 85. narozeniny. Proto byly v roce 2018 zasazeny stromy na její počest - nejen po celé České republice, ale i v Polsku - mimo jiné ve Varšavě a Wroclawi. Ve spolupráci s Výborem dobré vůle - Nadace Olgy Havlové projekt pokračuje i v roce 2019.

Olga Havlová, legenda československé demokratické opozice, a po pádu komunismu vynikající společenská aktivistka v roce 1993 v českém městě zasadila strom Dobré vůle. Nadace pojmenovaná dle jejího jména v roce 85. narozenin, které by Olga oslavila, se rozhodla se zasadit v České republice 85 stromů. Kampaně se účastní i pobočky v zahraničí. Ve Varšavě bude nyní také růst strom Olgy Havlové.

Olga Havlová byla nejen první dámou Československa a poté Česka, ale také aktivní aktivistkou demokratické opozice. Po zatčení Václava Havla založila samizdatové nakladatelství s nezávislou literaturou Edice Expedice, je spoluzakladatelkou Výboru nespravedlivě pronásledovaných. Havlová spolupracovala také s filmovým sdružením Originální videožurnál dokumentující disidentské aktivity v Československu. V roce 1990 založila Výbor dobré vůle, který podporuje osoby se zdravotním postižením, sirotky a starší osoby.

V rámci akce budou zasazeny dvě magnólie dvou prvních dam - kromě Olgy Havlové také strom Danuty Wałęsy, manželky významného polského politika, aktivisty za lidská práva a prezidenta Polské republiky.

Stránka organizátora: http://www.zamekcieszyn.pl/

Stránka nadace: https://www.vdv.cz/

 

Místo konání:
Zamek Cieszyn, 43-400 Cieszyn, Poland
Datum:

27.4.2019 16:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala