Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.9.2020 - 13.9.2020

Současná česká animace - pásmo Ateliéru animované tvorby zlínské Univerzity Tomáše Bati

Zde najdete filmy

pro děti:

https://dafilms.com/film/11504-the-best-of-utb-for-czech-centres-films-for-kids

pro dospěle:

https://dafilms.com/film/11502-the-best-of-utb-for-czech-centres-animation-for-grown-ups

Univerzita Tomáše Bati_Ateliér animovaná tvorba pro Česká centra

-         Lukáš Gregor (Univerzita Tomáše Bati)

Tradice zlínské animace je dlouhá, ale až v posledních letech Zlín postupně zažil odklon od důrazu na autorskou tvorbu, tedy na vzdělávací proces, který má vychovávat režiséry. Už si neklade za cíl produkci osobitých autorských výpovědí určených pro festivalové publikum, soustředí se především na to, aby si studenti osvojili co nejlépe řemeslné dovednosti, naučili se pracovat v týmu, potkali se se studiovou praxí a začali směřovat svou profesionální dráhu přednostně v užším profilování. I přesto se daří v průběhu studia, především díky absolventským pracím, vytvořit komplexní animovaná díla. Ta se čím dál tím více objevují v soutěžích významných mezinárodních festivalů (namátkou Annecy, Cannes, Berlinale, Hiroshima), stejně tak v TV/kino
distribucích po celém světě (např. ve vysílání HBO).

Jedním z cílů ateliéru je prezentovat nejen tvorbu svých studentů, ale také informovat o tom, jak se má česká animace vůbec. V neposlední řadě kromě mnoha projekcí funguje také série přednášek o tom, jak animovaný film vzniká či jak se (ve Zlíně) učí.

 

V posledních dvou letech zaujala kolekce filmů Ateliéru animované tvorby několik prestižních festivalů a institucí. Započala spolupráce s Českými centry, konkrétně spolupráce s Českým centrem Stockholm byla shledána velmi úspěšnou (kromě prezentace výuky animace proběhly workshopy o animaci pro tamní školy). Prezentace proběhly také na velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, D. C., pro studenty filmových univerzit v Los Angeles a v Moskvě. Další spolupráce byla navázána s CalArt v Kalifornii a se studii DreamWorks a Pixar. 

 

Pásmo pro dospělé (1h 15 min):

https://vimeo.com/showcase/7008453
heslo: animacezlin

Egon Bondy o filozofii a vůbec
Veronika Zacharová, 2017
Krátká, hravá a příjemně stylizovaná „studie“ je autorskou interpretací myšlenek Egona Bondyho – známého českého básníka, spisovatele a především filozofa. 

Duchařina 
Alžběta Göbelová, 2017
Animovaný dokument, který zachycuje pátrání jednoho zesnulého amatérského filmaře po příčině jeho smrti.

Veselka
Zuzana Čupová, 2017
Živoucí snímek stojící na strhujícím rytmu, a to jak zvukovém, tak vizuálním. Autorce se ve víru pulsujících obrazů podařilo zachytit tradiční českou vesnickou svatbu s jejími folklorními zvyky a prvky. 

Tak daleko, tak blízko
Mikkel Odehnalů, 2016
Daleko na severu se blíží první sněhová bouře. Ve vodním odrazu se objeví bílý vlk. Zdá se, že jeho osamělá cesta přes severní pustinu nemůže mít dobrý konec. Osud mu však postaví do cesty něco, za co stojí za to bojovat.


Domov 
Alena Baranava, 2016
Člověk v hospodě vypraví svým známým zážitky z cestování, všechno co tam potkal. Exotické země, nové vůně a chutě, lidi s jinou barvou pleti, náboženství, lásku, kamarádství a možná i štěstí. Ale co potom znamená být doma?


Jedlíci brambor
Martin Kukal, 2014

A homage to Vincent Willem van Gogh, the artist who walked the land of Brabant.


Feedback

Filip Javora, Ondřej Javora, 2016
Ed je zcela normální člověk, žijící na obyčejném předměstí se svou obyčejnou rodinou s nezajímavým zaměstnáním v oblasti letištní bezpečnosti. Tento film ukazuje s velkou hybností a nadsázkou, že na lidech jako Ed záleží a jak přesně může jeho neznalost a nezodpovědnost způsobit značnou škodu světu.


O šunce

Eliška Chytková, 2012
„O šunce“ je o všednostech, šedi a stereotypech běžného života. Je ale také o dětské a čisté hře na boha, o fantazii, která byla dlouho držena v řetězech a pak v plné síle vypuštěna na svobodu. 


Krkavčí matka 
Noemi Valentíny, 2015
Krkavčí matka je animovaná balada inspirovaná příběhy o dobách, kdy byly osudy mužů svázány s osudy ostatních bytostí. Muž a žena nesou břemeno v podobě jejich syna - dítěte s havraním zobákem a drápy.


Čtyři děti v prázdném domě
Adéla Kovářová, 2014

Hororový příběh o dětech, které zůstaly samy doma. Jejich hra možná přivedla něco zvenčí. Možná to jsou jen stíny, možná se za nimi něco schovává.

Odměna
Martin Kukal, 2013
Jeden den Bjarghuse a jeho psa. Cesta sem a tam z boudy na vysokou skálu. Souboj živlů, mysli a času.

 

Pásmo pro děti (47 min):

https://vimeo.com/showcase/7008302  

heslo: animacezlin

 

The Aping

Filip Javora, 2014 

Neobvyklá návštěva v ZOO…

 

Jaro

Kateřina Čupová2014 

Lyrická pohádka o konci zimy a počátku jara.

 

Ty se máš!

Zuzana Brachaczková, 2013

Krátký animovaný film o slepici, která si myslela, že má těžký život. Příběh o povinnostech, touze po odpočinku, naivní závisti a absurditě.

 

Kde rostou motýli

Vladimíra Macurová, 2012

Malá čerstvě narozená bytost přichází do světa fantazie, ve kterém potkává další bytosti a hledá mezi nimi přátelství. Poetický příběh o hledání spřízněné duše.

 

Dinosauři

Dao Thi Thuy Linh, 2012

Film vypráví o dinosaurech, lidech a obecně o životě.

 

Jak zachránit princeznu

Alžběta Göbelová, 2013

V pohádkách je známo, že každý princ si svoji princeznu musí zasloužit. Musí ji zachránit z věže nebo bojovat s drakem. Film „Jak zachránit princeznu“ vypráví příběh o jednom mladém princi, který má takový sen. I když je jeho cesta k nevěstě mnohem komplikovanější, než očekával, on se nevzdává.

 

Atlas draků

Veronika Kuncová, 2016

Příběh o vztahu dcery ke svému otci, zatímco vzpomíná na papírového draka. Tento drak je poměřován s mytologickými a fantazijními draky. Ukazuje se však, že ten její drak je tím nejlepším druhem draka, protože byl vyroben jejím otcem.

 

Erwin

Petr Jindra, 2015

V malém domku žije paní se svou kočkou Erwin, která miluje krabice. Jednoho dne si paní pořídí novou mikrovlnku. Když kočka spatří mikrovlnku a novou moderní krabici, nic ji nezastaví. Paní dělá vše, co může, aby změnila názor kočky. Nakonec se vyplatí lest.

 

Co medvědi rádi

Veronika Zacharová, 2015

Věděli jste, že medvěd grizzly není takový samotář, jak o něm lidé tvrdí? Tento a další čtyři zajímavá fakta ze světa medvědů najdete v krátkém animovaném filmu „Co medvědi rádi“.

 

Třešňový strom

Eva Dvořáková, 2017

Animovaný film „Třešňový strom“ ukazuje tvorbu nástěnného obrazu, který se sám formuje a žije svým vlastním životem. Film je o vztahu mezi postavami z obrazu, ale samotný obraz je křehký a může být ovlivněn skutečným světem. Film je založen na nadsázce, překvapení a improvizaci.

 

 

 

 Po registraci na Dafilms můžete sledovat filmy DocuMondays zdarma.

Po zaplacení poplatku 135 Kč (6 EUR) měsíčně získáte přístup k 2 000 filmům.

 

 

 

Místo konání:
https://dafilms.cz/film?q=%C4%8Desk%C3%A1%20centra
Datum:

Od: 4.9.2020
Do: 13.9.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala