Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.12.2012

Premiéra polského filmu o Václavu Havlovi Náš Vašek – moc bezmocných

Václav Havel a jeho vztahy s Polskem, kontakty polské a československé opozice. To je téma nového filmu polské dokumentaristky Krystyny Krauze, která v něm propojila mnoho dobových snímků s nedávnými rozhovory s bývalými disidenty obou zemí.

Václava Havla pojilo s polskými kolegy mnoho let četných přátelských a politických kontaktů, jež vyvrcholily setkáváními opozičních skupin obou států na krkonošské stezce a založením Československo-polské solidarity. Tyto vztahy neměly v jeho životě obdobu snad s žádnou jinou zemí.  Polsko bylo také prvním státem, kam ve svém mládí Václav Havel vycestoval a kde objevil volnější atmosféru i polský jazz. V Polsku byl velmi populární, v Krakově bylo jednu dobu slyšet „Havel na Wawel“, jen několik dní po jeho smrti po něm pojmenoval Gdaňsk jednu z nových ulic, snad všechny Havlovy důležitější texty, politické i literární, byly přeloženy do polštiny, hrály se tu a hrají jeho hry.

Mladá polská režisérka Krystyna Krauze dokončila svůj film na podzim t.r., pracovala jak s mnoha autentickými záběry včetně  setkávání  československých a polských disidentů na krkonošské hranici, tak s interview s lidmi jako Václav Malý, Petr Uhl, Hana Šabatová a s mnoha bývalými disidenty polskými

Česká premiéra proběhne 14. prosince v Knihovně Václava Havla, polská 17. prosince, prakticky rok po Havlově smrti,  ve varšavském kině Muranów, kde ji uvede představitel Polsko-česko-slovenské solidarity Zbigniew Janas.  Producentem filmu je Miroslaw Chojecki.

Premiéra proběhne za spoluúčasti Českého centra Varšava.

Vstup pouze na pozvánky

 

Místo konání:

Kino Muranów, Warszawa

Datum:

17.12.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala