Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.5.2018 19:00

Polská premiéra snímku Okupace ve Varšavě

V rámci festivalu Docs Against Gravity proběhne předpremiéra filmu Okupace (rež. E. Moskvina, L. Dombrovszsky, M. Szymkow, S. Komandarev, M. Elisa Scheidt). Hostem bude polská režisérka Magdalena Szymków, která se na vzniku filmu podílela.

POPIS FILMU

20 srpna v roce 1968 ve 23:00 vojska Sovětského svazu, Maďarska, Polska, Bulharska a NDR provedly invazi do Československa s cílem zastavit liberální politické reformy Pražského jara vedeného Alexandrem Dubčekem. Byla to největší vojenská operace v historii Evropy po druhé světové válce. Počet vojáků, který se jí zúčastnil, se pohyboval mezi 175 tisíci a 500 tisíci.

Dnes, 50 let po této události, se tehdejší účastníci, kteří reprezentují země Varšavské smlouvy, k ní vracejí. V pěti etudách, které vytvořili režiséři a režisérky z Ruska, Maďarska, Polska, Bulharska a Německa, vyprávějí veteráni operace Dunaj z vlastního úhlu pohledu, jak velký příběh potkal na své cestě malého člověka. Do místa typické vojenské depersonalizace, bezpodmínečné poslušnosti a hierarchie mají možnost umístit svá individuální vyprávění, jako jsou např. vzpomínky polského vojáka, který byl povolán do služby ihned po svatbě, vzpomínky maďarského vojáka, který během pobytu v československé vesnici poznal lásku svého života, či vzpomínky mladého Bulhara, který se vzdálil z tábora proto, aby si odskočil, a už se nikdy nevrátil. Většina z nich hodnotí intervenci kriticky, ale každý požívá trochu jiné prostředky: jedni zdůrazňují absurditu války jako takové, druzí se odvolávají na základní lidská práva, a ti další na mezilidské vztahy, které existují za hranicemi zemí, nebo na nenásilný průběh událostí na většině okupovaných území. Důležitou otázkou zůstává, jestli dnes, po vysvobození se ze sovětské dominance a zrušení povinné vojenské služby ve většině zemí, lze počítat s úplnou svobodou?


Více informací: http://docsag.pl/pl/movies/occupation-1968/?dist=warszawa/

Místo konání:

Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1, 00-901 Warszawa

Datum:

19.5.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala