Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.2.2020 - 31.3.2020

Premiéra knihy Mapy Anny a setkání s jejím autorem ve Vratislavi

Pod nakladatelstvím Afera, vychází knížka Mapy Anny od Marka Šindelky, překlad do polštiny vytvořila Anna Wanik.

O KNÍŽCE

Další sbírka povídek českého mistra krátké formy, Marka Šindelky, který je v Polsku známí už svou knížkou Zůstaň s námi.

Martin a Sylvie jsou na pokraji rozchodu, když na ně padne zpráva o dítěti. Andrea najednou začíná vidět svůj vlastní odraz v Matějovi. Trpělivý, ale žárlivý Petr dává Lenka svou „pozornou, ale krutou lásku“. Anna, hledající sebe, vstupuje do dalších vztahů.

Mapa Anny – - deseti vynikajících povídkách se společným klíčem - se autor opět zaměřuje na mezilidské vztahy, zejména na vztahy mezi ženou a mužem, v době, kdy „dokonalost už nikoho nevzrušuje a spotřebitelé zdevastovali zážitkem vady“. Ve světě, kde podivný druh informačního šumu neustále narušuje vzájemné porozumění. Šindelka se snaží hrdiny přiblížit, i přesto se kolem nich točíme a nahlížíme na jejich uzavřené mikrosvěty.

Žijí, jako by ztratili schopnost číst mapu.

 O AUTOROVI

Marek Šindelka (nar. 1984) prozaik a básník, jeden z nejzajímavějších českých autorů mladé generace.

Za debutový svazek poezie Strychnin a jiné básně (v polštině Strychnina i inne wiersze) získal v roce 2006 cenu Jiřího Ortena; v tom samém roce vydal román Chyba (v polštiněBłąd), která později vyšla rovněž jako komiks (v Polsku byl vydán v roce 2013 v nakladatelství Ha!art). Za sbírku povídek Zůstaňte s námi (v polštině Zostańcie z nami, Afera 2016) získal v roce 2012 nejdůležitější českou literární cenu Magnesia Litera v kategorii Próza. Jeho další sbírka krátké prózy Mapa Anny (2014) byla nominována na několik literárních cen a udělala z Šindelky jednoho z nejtalentovanějších českých „vypravěčů“. V roce 2016 vyšla kniha Únava materiálu (v polštině Zmęcznie materiału), která získala také cenu Magnesia Litera v kategorii Próza. V historii tohoto ocenění nikdy nebyl v tak mladém věku dvojnásobný vítěz.

Vystudoval kulturní studia a scenáristiku. Žije v Praze.

Místo konání:
Datum:

Od: 9.2.2020
Do: 31.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala