Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.9.2017 - 20.10.2017

Český rok v Olešnici: výstava Fotografové války

Práce tří velkých českých vojenských fotografů – vojáků rakousko-uherské armády, o jejichž existenci se přes více než 90 let nevědělo, budou k vidění od 5. září do 20. října ve Wroclawské galerii v Oleśnici.

Fotografie Gustava Brože, Jana Myšičky a Jendy Rejmana představují v celosvětovém měřítku objev zejména proto, že historie zná velmi málo jmen fotografů z první světové války, natož aby někdo znal jejich rozsáhlé dílo. Jen díky šťastné náhodě se kurátor výstavy Jaroslav Kučera dostal ke starým negativům Brože a Myšičky. Fotografie Jendy Rejmana objevil pro změnu jeho vnuk Pavel Hančar

FOTOGRAFOVÉ VÁLKY:

Gustav Brož

Jeho jméno bylo již dříve spojováno s několika válečnými fotografiemi a jejich podrobnými popisy. Brož začal bojovat na italské frontě, později se přesunul na východ k ruské frontě, odkud pochází většina jeho nejlepších fotografií. V polovině roku 1916 dezertoval. Fotografie s názvem "V naší kuchyni" nebo "Psí skok" dnes patří k největším pokladům české a světové fotografie.

Jenda Rejman

Unikátní sbírka fotografií Jendy Rejmana je autorským rozšířením, jelikož negativy jeho tvorby se nezachovaly. Rejman pracoval po celou dobu války ve vojenské nemocnici v Podmelci na území dnešního Slovinska, kde fotografoval každodenní život. Viděl zblízka zvěrstva války včetně vážně zraněných vojáků z první frontové linie. Jedna z jeho fotografií zachycuje nápis 50 000 zraněných. Často se jedná o neobvyklé snímky jako o operaci hlavy v terénních podmínkách, záchranné kordony v terénu nebo zraněné vojáky v nemocnici vybudované v továrně na nábytek.

Jan Myšička

Neuvěřitelná sbírka negativů a rozšíření Jana Myšičky, která byla více než třicet let ukryta v podkroví učitele Josefa Bohuňkovského. Ten fotografie dostal od Myšičkovi jediné dcery, paní Mohelské. Jan Myšička bojoval v maďarském Egeru i na italské frontě, kde ho dvakrát zranili.

***

Kurátor: Jaroslav Kučera

 ORGANIZÁTOR - Knihovna a Fórum Kultrury v Olešnici: http://bifk.info/ | https://www.facebook.com/bifk.info/

OTEVÍRACÍ DOBA:

  • úterý, čtvrtek, pátek - 10:00 - 15:00
  • středa - 12:00 - 18:00
  • sobota - 10:00 - 16:00
  • každá 3. neděle v měsíci - 10:00 - 16:00

Výstava je prezentována  v rámci Českého roku v Olešnici.

Více informací: https://www.facebook.com/pg/rokczeskiolesnica2017/

 

Místo konání:
Galeria „Brama Wrocławska”, ul. Wrocławska 26, Oleśnica
Datum:

Od: 5.9.2017
Do: 20.10.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala