Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.11.2017 - 10.12.2017

Výstava "Fotografové války" se uskuteční v Podkarpatsku

Od 9. listopadu do 10. prosince budou v Mieleci prezentovány díla tři z pěti největších českých vojenských fotografů, vojáků z rakousko-uherské armády, která přes více než 90 let byla neznámá.

 

Fotografie Gustava Brože, Jana Myšičky a Jendy Rejmana představují v celosvětovém měřítku objev zejména proto, že historie zná velmi málo jmen fotografů z první světové války, natož aby někdo znal jejich rozsáhlé dílo. Jen díky šťastné náhodě se kurátor výstavy Jaroslav Kučera dostal ke starým negativům Brože a Myšičky. Fotografie Jendy Rejmana objevil pro změnu jeho vnuk Pavel Hančar.

FOTOGRAFOVÉ VÁLKY:

Gustav Brož

Jeho jméno bylo již dříve spojováno s několika válečnými fotografiemi a jejich podrobnými popisy. Brož začal bojovat na italské frontě, později se přesunul na východ k ruské frontě, odkud pochází většina jeho nejlepších fotografií. V polovině roku 1916 dezertoval. Fotografie s názvem "V naší kuchyni" nebo "Psí skok" dnes patří k největším pokladům české a světové fotografie.

Jenda Rejman

Unikátní sbírka fotografií Jendy Rejmana je autorským rozšířením, jelikož negativy jeho tvorby se nezachovaly. Rejman pracoval po celou dobu války ve vojenské nemocnici v Podmelci na území dnešního Slovinska, kde fotografoval každodenní život. Viděl zblízka zvěrstva války včetně vážně zraněných vojáků z první frontové linie. Jedna z jeho fotografií zachycuje nápis 50 000 zraněných. Často se jedná o neobvyklé snímky jako o operaci hlavy v terénních podmínkách, záchranné kordony v terénu nebo zraněné vojáky v nemocnici vybudované v továrně na nábytek.

Jan Myšička

Neuvěřitelná sbírka negativů a rozšíření Jana Myšičky, která byla více než třicet let ukryta v podkroví učitele Josefa Bohuňkovského. Ten fotografie dostal od Myšičkovi jediné dcery, paní Mohelské. Jan Myšička bojoval v maďarském Egeru i na italské frontě, kde ho dvakrát zranili.

***

Kurator: Jaroslav Kučera

ORGANIZATOR: Fotografické oddělení Regionálního muzea v Mielci "Jadernówka"

Więcej informacji: http://www.muzeum-mielec.pl

 

 

Místo konání:
"Jadernówka" Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego, ul. Jadernych 19, Mielec
Datum:

Od: 9.11.2017
Do: 10.12.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala