Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.11.2012 - 27.1.2013

Jedinečná výstava Europa Jagellonica ve Varšavě

Výstava evropského rozměru i evropské kvality o panování Jagellonců ve Střední Evropě 15. a 16. století nazvaná Europa Jagellonica se přemístí z Kutné Hory do Varšavy.

Zde bude umístěna ve dvou největších místních institucích, na Královském zámku a v Národním muzeu, a potrvá do ledna, kdy poputuje do německé Postupimi.  Jejím autorem je český kunsthistorik dr. Jiří Fajt.

Varšavské vernisáže se mají zúčastnit nejvyšší polští představitelé a podtrhnou tak její kulturní, historickou i politickou velikost. Tato výstava o působení dynastie, jež vládla na území celé střední Evropy a zanechala v její architektuře i výtvarném umění obecně nesmazatelné stopy, předloží návštěvníkům vzácné umělecké předměty původem z dnešního Polska, Litvy, Čech, Maďarska, Slovenska,  Chorvatska a Německa.  Nabídne tak pole k úvahám o setkávání a prolínání identit v Evropě. V Kutné Hoře, kde začala svou pouť po Evropě, ji shlédly tisíce návštěvníků a byla letos jednou z nejpřitažlivějších v celostátním kontextu. V polské historii mají Jagellonci zvláštní místo a lze proto předpokládat, že výstava přitáhne velkou pozornost.

K výstavě bude rozsáhlý doprovodný a pedagogický program včetně mezinárodního setkání historiků, které spoluorganizuje České centrum.

České centrum je partnerem výstavy.

Místo konání:

Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Varšava

Datum:

Od: 10.11.2012
Do: 27.1.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala