Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.3.2018 16:00 - 18.3.2018

Polsko-české literární jaro 2018: besedy s tvůrci a dílny pro děti

V rámci nového literárního cyklu Polsko-české literární jaro 2018 proběhne setkání se známými polskými a českými tvůrci a překladateli. V neděli se můžete těšit na dílnu s Evou Volfovou, ilustrátorkou knih pro děti. Akce se budou odehrávat v Domě setkání s historií.

 

U příležitosti 100. výročí svobodného Polska a Československa organizuje Mazowiecký kulturní institut a České centrum ve Varšavě, Polský institut v Praze a Knihovna Václava Havla dny polské a české kultury a literatury ve Varšavě a Praze. Budou věnované současným tvůrcům a významným postavám 20. století. Ve Varšavě se tak představí osobnost a dílo Václava Havla, Josefa Škvoreckého, Sławomira Mrożka nebo Leszka Kołakowského. Polsko-české literární jaro je příležitostí lépe poznat své blízké, ale přesto vzdálené sousedy.

Fragmenty děl autorů z obou zemí, mj. Olgy Tokarczuk, Doroty Masłowské, Radky Denemarkové nebo Mariusze Surosze, přečtou známí polští herci: Danuta Stenka, Dorota Landowska, Katarzyna Herman, Andrzej Mastalerz a Jacek Braciak. Nebudou chybět ani programy pro děti. Inspirativní akce pro nejmladší čtenáře připravila ceněná polská a česká nakladatelství Wytwórnia, Dwie Siostry a Baobab.

Zahájení proběhne 1. března ve Varšavě, v Domě setkání s historií a bude spojené s večerem věnovaným Olze Havlové za účasti Anny Freimanové z Knihovny Václava Havla v Praze. Varšavská část se bude odehrávat od 1. do 18. března, v Praze se můžete na polsko-česká setkání těšit v květnu, během veletrhu Svět knihy. Slavnostním zakončením se ve Varšavě stane Večer Bohumila Hrabala, pořádaný u příležitosti 50. výročí autorského čtení v Polsku.

***

PROGRAM

VSTUP VOLNÝ

17. 3. / sobota

16.00

100letí mistrů – setkání věnované českému spisovateli Josefovi Škvoreckému, besedu s překladatelem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKÝM povede nakladatel Tomasz BRZOZOWSKI. Fragmenty Příběh inženýra lidských duší Josefa Škvoreckého přečte JACEK BRACIAK.

17.30
 

Jedinec a historie – setkání s MARIUSZEM SUROSZEM – polským spisovatelem žijícím v Praze, besedu povede TERESA DROZDA. Fragmenty knihy Ach, ty Češky Mariusze Surosze přečte DANUTA STENKA.

19.00

Nezávislí hrdinové – projekce polsko-českého filmu o Karlu Krylovi, bardovi československého disentu – Bratříček Karel (2016, 56 min.). Setkání s režisérkou KRYSTYNOU KRAUZE, besedu povede TERESA DROZDA.

18. 3. / neděle

12.00

Spolu v ilustraci – Prezentace a knihkupectví polského nakladatelství Dwie Siostry a českého nakladatelství Baobab za účasti autorky knih pro děti OLGY ČERNÉ z nadace Miroslava Šaška. 

13.00

Z čeho se raduje Radovan? – setkání pro děti od 6 do 10 let 
Výtvarné dílny nakladatelství Dwie Siostry spojené s multimediální projekcí a čtením knihy Radovanovy radovánky Zdeňka Svěráka. Dílny povede ilustrátorka EWA STIASNY.

14.30

Loterie – Poznej svět! – setkání pro děti od 6 do 10 let 
Výtvarné dílny českého nakladatelství Baobab spojené s loterií a hrou pro děti, v níž každý los vyhrává – účastníci se vydají na cestu a prozkoumají daleké kraje na obrazech a v knihách Miroslava Šaška. Dílny povede EVA VOLFOVÁ .

 

***

Organizátoři: Mazowiecký kulturní institut, České centrum ve Varšavě, Polský institut v Praze

Spoluorganizátoři: Dům setkání s historií, Knihovna Václava Havla
Čestný partner: Velvyslanectví České republiky v Polsku

Partneři: nakladatelství Dwie Siostry, nakladatelství Wytwórnia, nakladatelství Baobab, Granda Produkcja Pomysłów
Mediální partneři: TVP Kultura, www.lubimyczytac.pl
Redakční spolupráce: RMF Classic

Podrobnosti o programu ve Varšavě: mik.waw.pl, warsaw.czentres.cz


 

Místo konání:

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa

Datum:

Od: 17.3.2018 16:00
Do: 18.3.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala