Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Konference českých biskupů uveřejnila na svých internetových stranách informaci o vyznamenání českého filozofa a kněze Tomáše Halíka. Od polského prezidenta Bronislava Komorowského získal Rytířský kříž za zásluhy o Polskou republiku.

Slavnostní předání se konalo 14. března a vyznamenání Halík dostalo od polského velvyslance v Praze, J. E. Jana Pastvy. Tomáš Halík je jednou z nejdůležitějších osobností současné české církve.

Studoval sociologii a filozofii na Karlově univerzitě v Praze. V roce 1978 byl potají vysvěcen na kněze. Byl aktivní v českém katolickém podzemním hnutí. Už před rokem 1989 udržoval kontakty s polskými katolickými intelektuály, disidenty a představiteli církve. Od roku 1990 Tomáš Halík zastává funkci pražského probošta v kostele sv. Salvátora v Praze na Starém městě.  Jan Pavel II. ho jmenoval poradcem Papežské rady v oblasti dialogu s nevěřícími. Roku 2008 získal od papeže Benedikta XVI titul čestného preláta. V roce 2010 byl Halík oceněn Polskou křesťanskou a židovskou radou jako Člověk roku.

Více informaci na: http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/komorowski-odznaczyl-czeskiego-filozofa-tomasza-halika