Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Prezident Polské republiky Bronisław Komorowski vyznamenal 8. 8. 2012 organizátorky karlovarského filmového festivalu Galinu Kopaněvou a Evu Zaoralovou za jejich zásluhy o propagaci polské kinematografie důstojnickými kříži Řádu Obrození Polska.

Podle zprávy Polského institutu filmového umění byly „díky jejich přispění uvedeny na mnoha filmových festivalech v Čechách polské filmy, a to včetně festivalu v Karlových Varech, kde získala ocenění díla režisérů jako byli Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Krzysztof Krauze, Jerzy Stuhr, Robert Gliński, Paweł Sala či Marcin Koszałka“.

Galinu Kopaněvou představuje institut jako filmovou kritičku a pedagožku. Od roku 1977 přednášela dějiny filmu na Filmové katedře Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a na pražské FAMU. Několik desítek let měla na starosti na filmových festivalech v Čechách výběr filmů východoevropských kinematografií. Je autorkou několika set článků o polské kinematografii.

Evu Zaoralovou institut cituje jako šéfredaktorku nejvýznamnějšího českého filmového časopisu „Film a doba“, kde působila od r. 1968, a také autorku několika monografií o dějinách kinematografie. Spolu s Jiřím Bartoškou dala po roce 1989 filmovému festivalu v Karlových Varech novou tvářnost a přispěla tak k obnovení jedné z nejstarších a nejprestižnějších filmových přehlídek v Evropě. V letech 1994-2010 byla uměleckou ředitelkou festivalu, v současné době pracuje jako jeho umělecká poradkyně.

České centrum Varšava oběma vyznamenaným osobnostem srdečně gratuluje.