Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Největší a nejvýznamnější polský filmový festival Nové Horizonty, který se koná od 19. do 29. července ve Vratislavi, uvede během svých speciálních projekcí i slavný český film Juraje Herze Spalovač mrtvol.

Spalovač mrtvol (1969) je jedno z mistrovských děl režiséra, natočené podle románu Ladislava Fukse.

Konec 30. let: Pan Karel Kopfrkingl je obětavý zaměstnanec pražského krematoria a vzorný otec rodiny, který důsledně dbá o řádný chod domácnosti a všestrannou výchovu svých dětí. Tíživá atmosféra napjaté doby násobí všeobecný strach. V měšťáckém stereotypu žijící Kopfrkingl spolupracuje s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného ve svém okolí, včetně členů vlastní rodiny…
Pan Kopfrkingl se stal životní rolí Rudolfa Hrušínského a Juraj Herz tu plně uplatnil svůj smysl pro bizarnost, perverzi a fantaskní vidění. I když byl snímek normalizátory českého filmu příkladně zatracován a nemohl se po dlouhá léta objevit ani v kinech, ani v televizi, sotva lze tento titul pominout ve výčtu nejhodnotnějších českých filmů…Černý humor filmu jen znásobuje jeho hororovou atmosféru a ústřední postava pana Kopfrkingla přes své psychopatické rysy je zřejmou metaforou strašlivé lehkosti kolaborace.

Film bude uvedený v originální verzi s polskými a anglickými titulky:

26. července v  19:00 kině Helios 4  a 28. července v 10:00 také v kině Helios 4

V rámci festivalu se bude konat i akce A Sunday in the Country pro mladé filmové kritiky, jíž se zúčastní i český kritik Jan Kolář.

Více informací o programu festivalu na: http://www.nowehoryzonty.pl