Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Uznání poroty při 110. výročí Seifertova narození připadlo významnému českému básníkovi, jehož dílo má viditelný vliv již téměř půlstoletí. Z ceny pojmenované po jediném českém laureátovi Nobelovy ceny se od roku 1986 mohl těšit již mj. také Ludvík Kundera, Jáchym Topol, Bohumil Hrabal či Václav Havel. Letos je to vůbec poprvé, kdy se stal vítězem již jednou oceněný autor.

„Porota při svém letošním verdiktu ocenila skutečnost, že jeho tvorba intenzivně pokračuje a je důkazem úspěšného úsilí o hledání nových možností osobitého básnického jazyka,“ řekl o letošním vítězi zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch, jak uvedl server idnes.cz

Cenu Šiktanc získal díky loňské sbírce „Nesmír“ vydané v nakladatelství Karolinum. Svoji tvorbu, která byla za komunistického režimu zakázaná a vydávaná pouze samizdatem či v exilu, neustále aktivně rozšiřuje. „Nesmíru“ předcházelo vydání nového výboru pohádek pod názvem „Spadl buben do kedluben“ (2005) a uvedení rozhlasové hry „Jedna hrůza“ (2008). Během své kariéry se věnoval novinařině a působil jako překladatel či scénárista. Jeho hlavním přínosem české literatuře je ovšem nezaměnitelný básnický styl, za který sklidil mnohá ocenění (Cenu Lidových novin, Magnesia Litera). V loňském roce jej prezident Václav Klaus vyznamenal medailí „Za zásluhy“.