Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

V roce 2016 má Wroclaw statut Evropského hlavního města kultury. V souvislosti s tímto titulem město i jeho kulturní instituce poukazují kromě jiného na význam filmu v kultuře a to především filmu evropského. Sdružení Nowe Horyzonty pořádá cyklus akcí pod názvem Mistrové evropského filmu, který se skládá z cele řady prezentací a přednášek evropských filmařů. Organizátorům záleží na tom, aby se AFF zúčastnilo také co nejvíce studentů filmových škol a akademií.

V termínu od 25. do 30. října se v rámci American Film Festival v kině Nowe Horyzonty ve Wroclawi uskuteční cyklus setkání a přednášek s mistry v rámci přehlídky Evropané v Americe. Přehlídka se skládá z 12 filmů tvůrců ze starého kontinentu, které fascinovaly Spojené státy. Promítány budou filmy jako Paříž, Texas Wima Wenderse, Zabriskie Point Michelangela Antonioniho,Punishment Park Petera Watkinse nebo dva filmy francouzské legendy Nové vlny, Agnes Vardy, která navštíví Wroclaw a přednese svou mistrovskou lekci.

Během AFF budou promítány také filmy Orsona Wellesa, které realizoval v Evropě mj. OthelloF jako falzifikát nebo Pan Arkadin – důvěrná zpráva. Kurátorem přehlídky je Stefan Droessler z mnichovského Filmmuseum, které rovněž uvede dvě přednášky o nedokončených a ztracených dílech Wellese. Speciálním hostem bude Wellesova spolupracovnice a partnerka Oja Kodar.

V rámci programu American Film Festival se uskuteční také setkání a přednášky předních amerických producentů, kteří v posledních letech pracovali v Evropě a kteří budou poukazovat na výhody a úskalí koprodukce. Kromě toho se na festivalu AFF představí více než 50 premiér nezávislých amerických filmů z uplynulého roku, a to jak od filmových  debutantů, tak od významných autorů.

S ohledem na zvláštní význam programu Mistrové evropského filmu pro vzdělávání nových generací filmařů, se organizátoři obrací na filmové školy a akademie v regionu se speciální nabídkou:

"Tímto zveme organizované skupiny i individuální studenty k příjezdu do Wroclawi. Nabízíme úhradu nákladů na cestovné a ubytování prvním 100 lidem (3 noci) v říjnu. Dále nabízíme slevněné vstupné na American FF (220 zł.) a díky němu přístup na kompletní program AFF, do festivalového klubu a na všechny doprovodné akce."

Přihlášky zasílejte do 10. října na e-mailovou adresu: lila@snh.org.pl

Více informací u koordinátorky programu Olgy Rypson (olga.rypson@tlen.pl).

http://www.americanfilmfestival.pl/?lang=en