Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Pro hlasování bylo osloveno podobně jako u výročních cen Magnesie Litery 300 osobností z literární branže. Anketu vyhrál za prózu Jan Balabán s knihou Možná, že odcházíme (kterou ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě právě v těchto dnech vydává nakladatelství Afera v polském překladu).

Jako nejlepší kniha pro děti a mládež byli vybráni "Lichožrouti" básníka Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Michlíkové.

V loňském roce předčasně zesnulý Jan Balabán je díky svému lakonickému přesnému stylu přirovnáván k Čechovovi. Jeho sbírka povídek z roku 2004 „Možná, že odcházíme“ přibližuje s pozorovatelským odstupem i velkou citlivostí životní outsidery, osamělé hrdiny, kteří nedokážou nalézt svoje místo v životě. Knihu si budou moci polští zájemci o českou literaturu přečíst v polském překladu díky nakladatelství AFERA, které ji v těchto dnech vydává ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě.

Kniha „ Lichožrouti“ je gejzírem vtipných a současně básnivých nápadů tvořících svět lichožroutů – tedy pohádkových bytostí, které se živí tím, že požírají lidem ponožky! Světy lidí a lichožroutů spolu ale v knížce komunikují  a vzájemně se inspirují.