Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Geniální dílo Bohuslava Martinů bylo zrealizováno Národním divadlem v Praze v koprodukci s Vratislavskou operou. A právě do Polska se tato hra vrátila po delší odmlce. Letos bude k vidění již jen jedenkrát, a to 22. 11. v 11 hodin dopoledne.

Jako náměty si Martinů vybral příběhy čtyř různých starodávných žánrů s náboženskou tematikou (biblické podobenství, divadelní mirákl, lidovou vánoční píseň a fantastickou legendu), nesledoval však ani tak jejich dramatickou linii nebo duchovně naučné poselství, ale zajímal se o jejich poezii, svobodné utváření atmosféry, časoprostoru, vlastních „pravidel hry“. Použil širokou škálu výrazových prostředků – chrámový i lidový zpěv, tanec, mluvené slovo i operní arioso, primitivní zvuk jarmareční kapely i dramaticky vypjaté symfonické sekvence, davové scény i snové přeludy… To vše volně spojuje jediné téma: Maria, žena, matka, světice či jen iluze o tom všem, o někom, kdo ošetří naše rány a uvede do blaženosti či alespoň do snu o ní.

Jako speciální host nastudoval „hry“ přední český dirigent Jiří Bělohlávek, režie se ujal Jiří Heřman. Opera bude uvedena v češtině s polskými titulky.

Opera o 4 dějstvích

Libreto: Vítězslav Nezval, Bohuslav Martinů

Představení v originální české verzi s polskými titulky.

(Fotografie: Opera Wrocławska)

http://www.opera.wroclaw.pl/1/index.php?page=9&stage_id=122