Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Cílem přehlídky „Koho láká historický film”, která letos nese název „Přízrak svobody”, je konfrontace různých vizí pádu komunismu a jeho dopadu na občany Česka, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a dalších zemí střední Evropy.

Evropské kino se znovu snaží zaujmout stanovisko ke komunistické minulosti a její pozůstalosti v postkomunistické společnosti. A otevřeně si klade otázku, jakým způsobem funguje člověk – občan v nové svobodné Evropě. Navštěvují ho duchové minulosti? Jak často? Jací? Proč? V této oblasti může slovo a obraz hrát velkou roli. Srdečně zveme na bezplatný cyklus „Přízrak svobody”, který má napomoci odhalit, jak velkou roli komunistická minulost může či nemůže hrát.

V rámci přehlídky se 6. listopadu 2011 bude promítat český film Ondřeje Trojana „Občanský průkaz“.

Občanský průkaz, Česká republika/Slovenská republika 2011, rež. Ondřej Trojan, 129 min.
Hrají: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka, Aňa Geislerová
V 70. letech prochází Československo obdobím „normalizace”. Jsou potlačovány projevy samostatnosti a podléhání vlivu západní Evropy.  Čtyři dospívající kluci, fanoušci Led Zeppelin a Black Sabbath, vyzývají systém na souboj tím, že ničí svoje osobní doklady. Scénář této hořké komedie vznikl na základě knihy Petra Šabacha, jednoho z nejznámějších (rovněž v Polsku) současných českých spisovatelů.

Více informací a popis jednotlivých projekcí: http://www.kinokultura.pl/page.php?nid=498&pid=4