Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

České centrum ve Varšavě děkuje za účast v překladatelské soutěži, která se konala v našem sídle v rámci Mezinárodní noci literatury. Srdečně zveme k odebrání cen!

Účastníci soutěže se zhostili nelehkého úkolu přeložit fragment textu z knihy Karla Čapka „Věci kolem nás”.

Seznam vítězů dle abecedního pořádku:

Dorota Dobrew

Ryszard Górski

Dominika Pyka

Janina Strakel

Adam Suchanek

Justyna Wodzisławska, Mariusz Szczygieł

Srdečně gratulujeme! Ceny budou slavnostně předány 3. července od 19.00 hodin v nově otevřeném klubu BAZAR (Okrzei 26, Warszawa – Praga), kde bude zahájen půlroční projekt organizovaný ve spolupráci s naším generálním partnerem – Staropramenem: České čtvrtky v Bazaru! http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/czeskie-wtorki-z-staropramen-bazarze-w/

Pro všechny, kteří by si chtěli vyzkoušet své překladatelské schopnosti, přikládáme soutěžní text spolu s minislovníčkem:

(…)

„Doposud jsem věřil v celou řadu věcí: v Pána Boha, v morální zákony světa, v atomovou teorii a jiné věci, více méně nepřístupné lidskému rozumu. Nyní jsem nucen věřit také ve švédský vysavač prachu. Jsem dokonce nucen věřit v jakousi metafysickou, všudypřítomnou a neobyčejnou existenci prachu. Věřím nyní, že prach jsem a v prach se obrátím, ba dokonce, že se neustále obracím v prach. Myslím, že trousím prach, kdekoliv kráčím nebo sedím. Myslím, že zatím, co toto píši, vzniká pode mnou na lenošce hromádka prachu. Mé myšlenky se snášejí na podlahu v podobě šedivého tučného prachu. Mluvím-li, práší se mi jistě do huby, ač mluvím svatosvatou pravdu. Vše se v prach obrací. Jinak nelze vůbec vysvětlit přítomnost, množství a výtečnou konsistenci prachu v mém vysavači“.

Věci kolem nás, Karel Čapek

 

Minislovníček:

řada – szereg
vysavač prachu – odkurzacz
všudypřítomný – wszeobecny
prach – kurz, proch
trousit – rozsypywać
šedivý – szary
lenoška – szezlong
tučný – gruby, wielki
prášit – kurzyć
svatosvatý – najświętszy
přítomnost – obecność
výtečný – doskonała