Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Českému spisovateli Janu Kameníčkovi v Polsku vychází překlad dvou děl spojených v jednom vydání – kniha „Nie będziesz mógł oglądać mojego oblicza“ tak nabízí autorovu prózu „Dům“ a divadelní monodrama „Hrobník“.

Jan Kameníček (nar. 1955) původně vystudoval hru na violoncello na Pražské konzervatoři, krátce pracoval v Čs. rozhlase a od roku 1980 je na volné noze. Počínaje rokem 1978 psal životopisné povídky a rozhlasové hry, koncipované též jako životopisné příběhy. Je také autorem a spoluautorem divadelních monodramat, rozhlasových povídek a televizních hudebních scénářů. Jeho první prozaické texty se šířily v rámci literárního samizdatu.

Raná tvorba Jana Kameníčka byla známější v rozhlasovém, resp. televizním prostředí, v němž si mladý autor získal jméno jako tvůrce životopisně laděných kreací. Nedlouho před listopadem 1989 však pronikl též do české literární současnosti, když debutoval – opět životopisnou – pozoruhodnou knížkou „Rekviem za kantora Bacha“, v níž se zaměřil na závěrečnou života geniálního německého hudebního skladatele.

Autorův starší příběh „Dům“ můžeme charakterizovat jako stylizované modelové podobenství současného světa – kniha má svým duchem lidského panoptika a absurdního mechanizmu moci blízko ke kafkovskému literárnímu stylu.

Také hrdinové obou děl se podřizují pochybné, nedůvěryhodné a nejisté moci (která navíc ani nebudí respekt, ani nedisponuje faktickou silou), vůči níž cítí obrovskou bázeň smíšenou s pokorou. V dnešním moderním světě fenomén totalitarismu není tak jen symbolem nacismu či komunismu, ale také leitmotivem vývoje, které v současné době zažíváme na vlastní kůži.

Knihu si můžete objednat na této straně:

http://www.librix.eu/cz/books/detail/nie-bdziesz-mog-ogldac-mojego-oblicza-545/

Veškeré další informace o spisovateli najdete na: www.jankamenicek.cz