Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Blíží se velikonoční svátky, a tak stojí za to dozvědět se, s jakými zvyky je možné se setkat na území České republiky.

Níže představujeme několik lidových zvyků, které zná každý Čech:

Podle českého přísloví, když někdo odmlouvá při jídle ve Velkou středu, bude pak takový každou středu po celý rok. Zdraví zajistí ranní vstávání a koupel v rose na Zelený čtvrtek! Hospodyně musí uklidit dům před východem Slunce a smetí vyhodit na rozcestí, díky tomu rituálu pak nebudou v domě blechy. O bílé sobotě se vyrábí kříže z ořechových větévek. Lidé jimi pokrývali pole, aby vylepšili úrodu. Uklízelo se v domech, ženy pekly mazance a zdobily vajíčka.

Dříve se lidé na Velký pátek chodili mýt do potoku, aby tím od sebe odehnali nemoci. Někdy chlapci lovili kamínky ze dna potoka a potom je házeli levou rukou za sebe – aby se vyvarovali bolesti zubů.

Barvy na kraslice se získávaly různým způsobem. Červené barvy můžeme dosáhnout vložením vejce do vývaru z červené cibule. Tmavě zelená vejce byla barvena pomocí vývaru z mladého žita, špenátu nebo kopřiv. Jasně zelená barva pak pocházela z vývaru z lipových květů a fialová z vývaru z černého bezu nebo šafránu.

O Velikonoční neděli (Boží hod velikonoční) šly rodiny do kostela. Každý předtím musel sníst kousek posvěceného jídla, což zajišťovalo zdraví, krásu a štěstí na celý rok.

Zvyky na Velikonoční pondělí (někdy také Červené pondělí) se liší od polské tradice. V Čechách chlapci vyplácejí pomlázkami z proutí děvčata, která pak zase chlapce polévají vodou. Má to zajistit zdraví všem na celý rok, takže se tomu nikdo nebrání.  V pondělí rodina zasedá ke svátečnímu obědu, jehož chodů je ale méně než v Polsku.

Více o českých velikonočních zvycích na: http://www.velikonoce.com/zvyky.htm

Foto: CzechTourism