Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Autorské zpracování sbírek reportáží Mariusze Szczygieła Gottland přiveze do Varšavy ostravské Národní divadlo moravskoslezské.

Představení v českém jazyce s polskými titulky se koná 23. října ve varšavském Teatrze Studio.

Režie: Jan Mikulášek
Dramatizace: Marek Pivovar, Jan Mikulášek
Scéna a kostými: Marek Cpin
Obsazení: Anna Cónová, Alexandra Gasnárková, Marie Logojdová, Gabriela Mikulková, Daniela Kupčíková, Kateřina Vainarová, Tomáš Jirman, David Viktora, Petr Houska, Vladimír Čapka, Miroslav Rataj, František Večeřa, Jiří Sedláček, Marcel Školout oraz Pavel Liška

Gottland je nejen království jistého popového zpěváka v Jevanech, ale také kniha reportáží, kterou napsal polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł a která je celá o Češích a České republice. V Polsku se stala ihned po vyjití v roce 2006 bestsellerem.
Autor se ve strhujících reportážích věnuje množství osobností: obuvníku Baťovi, sochaři Švecovi (autorovi Stalinova pomníku v Praze), triu Golden Kids (Kubišová, Neckář, Vondráčková), spisovateli Eduardovi Kirchbergerovi alias Karlu Fabiánovi, herečce Baarové, lékařce a političce Moserové (která ošetřovala Jana Palacha) a dalším. Na pozadí jejich pohnutých osudů vyplouvá na povrch lehký obraz tzv. „české povahy“. Je to pohled jednou ironický, jindy humorný, často tragikomický, vždy však chápavý. Nezatížen tím, co si o sobě myslí sami Češi, dokázal autor nalézt množství překvapivých podrobností a souvislostí, které nám dosud zůstávaly skryty.

Představení se uskuteční za podpory Ministerstva kultury České republiky.

Více informací: http://www.teatrstudio.pl/spektakle/26,gottland/