Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Od 29. června do 7. července 2012 se v Karlových Varech bude konat 47. ročník známého filmového festivalu, s velkou účastí českých i polských filmů!

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je bezesporu nejvýznamnějším filmovým festivalem v Čechách. Jako jediný český festival je držitelem prestižní kategorie A se soutěží filmů v mezinárodní premiéře, která ho řadí po bok takových festivalů jako je Cannes, Berlín nebo Benátky. Karlovy Vary patří také k nejstarším evropským filmovým festivalům vůbec, jeho první ročník se konal hned po válce, v roce 1946. Díky svému položení se festival tradičně profiluje jako místo prezentace nových filmů ze střední a východní Evropy.

Kromě soutěžní sekce hraných filmů se tak každý rok odděleně koná i soutěž východoevropských filmů. Pod novým uměleckým vedením Karla Ocha se festival také snaží prohloubit svoji industry sekci a rozšířit tak zájem světového filmového průmyslu, z něhož by těžila i česká kinematografie. Festival je charakteristický také tím, že spojuje na jedné straně otevřenou přátelskou atmosféru, kdy na festival přijíždějí hlavně mladí lidé, s tváří světového hvězdného festivalu. Letos tak Karlovy Vary navštíví například Helen Mirren, Susan Sarandon nebo Todd Solondz.

V hlavní soutěži se představí i dlouho očekávaná česko-polská koprodukce Marka Najbrta „Polski film“, snímek popsaný autory jako „reality film“, vypráví o dobrodružství čtyř bývalých spolužáků a nyní herců, kteří se spolu rozhodnou natočit film a vypravit se proto do Polska. Ve snímku plném absurdního humoru se hranice mezi realitou a fikcí se neustále prolínají a smývají, až není jasné kdo kdy vlastně a co hraje.

V soutěži se představí i film Zabít bobra (Zabić bobra) Jana Jakuba Kolského, a v soutěžní sekci Na východ od Západu budou uvedeny další dva polské tituly: Beze studu (Bez wstydu) Filipa Marczewského a Yuma  Piotra Mularaka.

Více informací na: http://www.kviff.com