Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Evropské filmová akademie v sobotu 1. prosince rozdala své výroční ceny. Alois Nebel získal Evropskou filmovou cenu v kategorii animovaných filmů a je tedy nejlepší animovaný film uplynulého roku.

Mladý český autor Jaroslav Rudiš napsal nedávno příběh z 2. světové války a co je zajímavé, vydal ho nikoliv jako román, ale ihned jako komiks, černobílý, s velmi výraznou estetikou (krelíř Jaromír 99). Knížka se setkala s ohromným zájmem, była brzy přeložena do několika jazyků včetně polštiny (wydawnictwo Zin Zin Press vydalo první dva díly trilogie). Na jejím základě vznikl oceněný film, který stále vychází z estetiky původní  komiksové kresby, do níž je zamontována animace postav.

Film był v Polsku uveden na letošním Varšavském filmovém festivalu. Spisovatel J.Rudiš był v Polsku několikrát, loni absolvoval turné po několika městech, jež vyvolalo velký zájem o jeho knihy. Letos v září se v Krakově zúčastnil Conradova literárního festivalu a podepisoval na Targu knih své knihy na stanku Czeskie klimaty, specializovaném na českou literaturu.

Autorům filmu srdečně blahopřejeme!

 ALOIS NEBEL (2011) TRAILER: