Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Mimořádný autorský dokument o životě radikálního architekta Davida Kopeckého, natočený manželkou po jeho smrti, bude součástí přehlídky filmů o architektuře Archi FILM v Gdyni 22. listopadu, ve 12:00 hod.

Filmová přehlídka dokumentárních filmů je zaměřena na vybraná témata architektury 20. a 21. století – od válečného modernizmu, přes brutalismus, dekonstruktivismus až po moderní trendy v evropské a světové architektuře. Hrdiny většiny filmů jsou hlavně architekti – autoři nových myšlenek, vynikajících projektů a realizací v evropské, světové, ale také lokální architektuře. Za architekturou, kterou obdivujeme, fotografujeme a analyzujeme, stojí v první řadě lidé, jejich tvůrčí myšlenky, často mnoholetý boj na cestě k zářivé slávě.

Některé z prezentovaných tvůrčích koncepcí budou mít trvalý dopad na architekturu a moderní design (např. škola BAUHAUS), jiné (např. anglický a americký brutalismus) po období úspěchů a vzestupů, zůstanou nanejvýš monumentálními památkami bouřlivého období v dějinách moderní architektury.

Díla vynikajících jednotlivců, včetně takových umělců jako: Miese van der Rohe, Le Corbusier, Walter Groupius, Herman Miller, Lloyd Wright, David Kopecký, Alvar Aalto, Frank Gehry vyznačují milníky cestu moderní architektury, a jejich přínos má velký přesah také do běžného života.

Seznam filmů ročníku 2014:

1) EAMES: Architekt a Malířka /2011/USA film o slavném duetu Hermanna Millera a Ray Eamesové – architektovi a umělkyni - designérce, Gdynia InfoBox, 21. XI, 17:30 hod.

2)    DK – film o Davidu Kopeckém /2013/Česká republika/  – o moderním architektovi, předčasně, tragicky zesnulým, polská premiéra, Gdynia InfoBox, 22. XI, 12:00 hod.

3)  Bauhaus - Modell und Mythos /2009/Německo, Městské Muzeum v Gdyni, 14:00 hod.

4)  Londýn - Utopie /2010/Velká Británie/, film o architektuře Londýnu začátku 70. let. O expanzi realizace a projektů architektury tzv. brutalismu, Městské Muzeum v Gdyni, 22. XI, 16:00 hod.

Vstup na přehlídku – zdarma

Hlavní organizátor: Město Gdynia – Gdyňská modernistická stezka

Partneři: Goethe-Institut, České Centrum ve Varšavě, Gdynia InfoBox, Městské Muzeum v Gdyni