Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

V řadě evropských měst se včera rozsvítily administrativní a kulturní budovy do červenobílé. Připojily se tak k polským oslavám třiceti let od prvních svobodných voleb. Proběhl tak první z řady společných aktů připomínající významné milníky pádu komunismu ve střední a východní Evropě. Za iniciativou stojí český studentský spolek spolu s pražským magistrátem.

Jedná se o společný projekt napříč Českem, Slovenskem, Polskem, Německem,Maďarskem, Bulharskem, Rumunskem, Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Ve všech těchtostátech si budou lidé v průběhu letošního roku připomínat třicet let od událostí vedoucích kpádu komunistického režimu. První z těchto významných výročí připadlo právě na 4. června,kdy se v Polsku konaly první svobodné volby, byť jen do části parlamentu. V těchto volbáchdrtivě zvítězilo opoziční hnutí Solidarita. Polsko nastoupilo k cestě k demokracii.

Praha, Brno, České Budějovice ….. a další města se symbolicky připojila k oslavámrozsvícením některých budov do polských státních barev. Po 21. hodině se rozsvítila třebaŽižkovská věž, Petřín nebo Mahenovo divadlo v Brně . Cílem organizátorů výzvy jezapojit alespoň 30 měst v celém regionu střední a východní Evropy.

Při dalších výročích se na významných budovách v těchto městech vystřídají postupněnárodní barvy pobaltských států, Maďarska, Německa, Bulharska, Česka, Slovenska a Maďarska. Za výzvou stojí spolek Díky, že můžem , který pořádá už od roku 2014 oslavypádu komunismu na Národní třídě. Pražský magistrát pomohl s rozsvícením Prahy a soficiálním oslovením vedení měst.

“Chceme jednoduchým společným gestem připomenout a oslavit všechna výročí pádukomunismu v zemích bývalého východního bloku. Využili jsme k tomu dnes rozšířené gestosolidarity v podobě rozsvěcování monumentů do národních barev. Nehledáme společnédatum nebo symbol, ale chceme si připomenout osudy svých zemí navzájem. Snad se tímpodaří zaujmout i v zahraničí a po dlouhé době znovu výrazněji upozornit na společný osudtěchto zemí,” vysvětluje záměr organizátorů Martin Pikous, člen spolku.