Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Aby se polské publikum seznámilo s tím nejzajímavějším, co loni vzniklo ve světě českých dokumentárních filmů, České centrum organizuje už druhý rok ve varšavském kině Muranów přehlídku nazvanou "České dokumenty prosím". Uvede široké spektrum filmů, které budou dokumentovat tematickou síří tohoto žánru, který má v Čechách dlouhou tradici a udržuje si stále vysokou úroveň.

Přehlídku zahájí novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel, který uvede "Gottland" natočený volně podle jeho knihy, uvedeme snímek o první ženě V. Havla "Olga", "Gadžo" o životě v romské komunitě, "Plán" pojednávající o konfliktech kolem územního plánu v Praze, "Show!" o tvrdém životě děvčátek, z nichž chce otec mít hvězdy showbusinessu, „Dělníci bulváru“ o zákulisí bulvárního portálu či "DK" o životě jednoho z nejtalentovanějších architektů Davidovi Kopeckém , který tragicky zemřel a jehož život zaznamenala jeho žena.

Na přehlídku přijede několik filmařů (producentka filmu „Olga“ Jarmila Poláková,  režisér „Plánu“ Benjamin Tuček), přehlídka poběží paralelně ve wroclavském artovém multikině Nowe Horyzonty, které v sobotu organizuje kolem projekce „Plánu“ debatu režiséra s polskými městskými aktivisty, protože téma je žhavé i v Polsku.

Loni  přišlo na Přehlídku českých dokumentů ve Varšavě 500 diváků a o filmy projevilo následně zájem několik polských měst. Letos reakce médií naznačuje, ze zájem bude též velký.