Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Vydavatelství ATUT uvádí první svazek veršů „Autoportréty“ Andrzeja Czcibor-Piotrowskiego – básníka, prozaika, překladatele (z jazyka českého, slovenského a anglického).

Andrzej Czcibor-Piotrowski je již jedním z mnoha (vedle Jacka Bocheńskiego, Jacka Łukasiewicza, Krystyny Rodowskiej či Adama Zagajewskiego) současně žijících spisovatelů pocházejících z Lvova. Autoportréty, čtrnáctá knížka tohoto básníka, jsou výsledkem posledního čtvrtstoletí. Obsahuje několik desítek veršů poukazujících na intelektuální uvědomění vyzrálého poety, na jedné straně zkoumajícího problematiku morálky a eschatologie, na druhé odvážně referujícího o smyslových zkušenostech… 

Andrzej Czcibor-Piotrowski (nar. 1931) – básník, prozaik, překladatel české, slovenské, bulharské, ruské, ukrajinské a anglické literatury. Pracoval jako redaktor vydavatelství KAW a ve vydavatelství  Instytut Wydawniczy PAX.

V době druhé světové války byl vykázán na Sibiř, odkud se přes Írán, Irák, Palestinu a Egypt nakonec dostal až do Anglie. Do Polska se vrátil v roce 1947. Debutoval v roce 1956 sbírkou veršů „Oczy śniegu“ (v překladu Oči sněhu). Kniha „Rzeczy nienasycone“ (vyd. W.A.B. 1999) získala ocenění Biblioteki Raczyńskich a dostala se do finále soutěže o literární cenu NIKE 2000.

Více na: http://atut.ig.pl/?747,autoportrety