Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Slavná polská režisérka Agnieszka Hollandová začíná 2. března 2012 natáčet v Praze třídílný seriál o roce 1968 a především Janu Palachovi, mladém studentovi, který na protest proti sovětské okupaci spáchal sebevraždu sebeupálením.

Natáčení v produkci HBO potrvá v Praze do 20. května. Scénář Štěpána Hulíka se zabývá obdobím jednoho roku po Palachově smrti, hlavními hrdiny jsou Palachova rodina a odvážná právnička. Ve filmu hrají čeští a slovenští herci.

„V roce 1969 jsem studovala v Praze na FAMU.  Všechno, o čem scénář vypráví, jsem opravdu prožívala. Proto je to pro mě tak důležitý příběh.  Jsem šťastná, že se o tuto významnou dobu zajímají mladí čeští tvůrci. Scenáristovi ani producentovi ještě není ani třicet let,“ uvedla Hollandová v rozhovoru pro polské rádio.

V souvislosti s uvedením svého posledního filmu „W ciemności” (Ve tmě) režisérka v rozhovoru pro týdeník Wprost vzpomínala také na svá pražská setkání s Václavem Havlem: „Brzy po sametové revoluci jsem přijela do Prahy a tehdy jsem s ním trávila hodně času. Bylo to v situaci, kdy se rozhodoval, váhal, zda má přijmout tu významnou funkci: chodili jsme po nejrůznějších místech, hlavně do hospod, kde se konaly nekonečné porady. Bylo jasné, že prezidentská funkce je velice lákavá nabídka, zvláště když se po letech opovrhování a pronásledování stal symbolem, vůdcem národa…”

Více informací na:

http://www.wprost.pl/ar/284959/Nie-chce-robic-szmalcu/

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/473537,Agnieszka-Holland-zrobi-film-o-Janie-Palachu