Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Zajímavá česká novinka na polském knižním trhu: zveme na četbu stísněného strhujícího románu o sběru léčivých rostlin.

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.
Román do polštiny přeložila mladá bohemistka Agata Wróbel, je  to její překladatelský debut. Agata je laureátkou Ceny Susanny Roth 2016, loňské edice soutěže pro mladé překladatele. Gratulujeme k vydání překladu a přejeme hodně úspěchů v další práci!     
 
O autorce:
Anna Bolavá – (vlastním jménem Bohumila Adamová) je česká prozaička a básnířka. Do tmy (2015) je prozaický debut autorki, jež předtím vydala básně pod titulem Černý rok (2013). Román se setkal s vřelý přijetím čtenářů i kritiky a v r. 2016 roku získal cenu Magnesia Litera.
 
Anna Bolavá: W ciemność
Překlad: Agata Wróbel
Premiéra: 5 10.2017
Nakladatelství Książkowe Klimaty