Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

V červenci se na polském trhu ukáže překlad v Česku velice diskutované knihy Terezy Boučkové "Rok kohouta" v překladu Olgy Czernikow.

Autorka, jež se neohlíží na politickou korektnost, popisuje vlastní zkušenosti s výchovou dvou adoptovaných romských dětí, kteří na sklonku dospělosti nevyhnutelně začínají podléhat vlivům společnosti a morální degeneraci. Na dramatickém osudu rodiny se podílí fakt, že autorka procházela osobní a tvůrčí krizí, se kterou souvisel i návrat depresí: hrdinský boj proti vlastním omezením je jeden z motivů této knihy, psané navzdory depresi a pocitu beznaději.

Naturalistické poznámky se pojí s bystrými úvahami na téma literatury a filmu a také plnými emocí a nečekaně vtipnými příhodami z každodenního života, které tvoří mnohostranný příběh o neúnavném hledání vlastního komfortu.

Tereza Boučková (nar. 1957) česká spisovatelka, scénáristka a publicistka. Po maturitě podepsala Chartu 77, v důsledku toho se stala obětí politických represí. Tehdejší československý režim jí neumožnil pokračovat ve studiu a získat patřičné zaměstnání, z těchto důvodů byla nucena pracovat jako uklízečka, listonoška nebo domovnice. Mimo to samostatně pokračovala ve studiu a krátce na to se začala pohybovat v uměleckých kruzích. Vystupovala na pražských nezávislých divadelních scénách, také po boku svého otce, prvotřídního spisovatele Pavla Kohouta, zpívala (a zpívá do dnes) v židovském sboru Mišpacha. Je autorkou románů, povídek, fejetonů a scénářů mj. oceňovaného filmu Smradi z roku 2002. Za debutový román Indiánský běh získala v roce 1990 cenu Jiřího Ortena. Celosvětovou slávu získala díky románu Rok kohouta, bestselleru s prvky autobiografie. V roce 2016 Boučková získala vyznamenání za boj proti komunismu.

Knížku vydává nakladatelství Afera.