Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Milí přátelé Českého centra, zakončili jsme tříapůlměsíční přehlídku filmů československé Nové vlny 60.let ve Varšavě, nejdelší projekt tohoto typu, jaký tu kdy měla jakákoli kinematografie. Bylo to pro nás nádherné období, doufám, že i vy jste si našli čas podívat se alespoň na pár pokladů z té velké doby československého filmu.

Ukázalo se, že tyto filmy mají v Polsku stále zvuk a přitahují veřejnost, jak pamětníky, tak novou generaci, pro niž byly tyto filmy často objevem, a že kulturní vrcholy se jen tak rychle nezapomínají. Festival také výrazně zviditelnil českou a slovenskou kulturu v Polsku a doufám, že tento zájem  se nám podaří udržet. Děkujeme vám všem za tento zájem, za vaši přítomnost v kinech, za účast v debatách.  Přišly vás stovky diváků, přehlídka měla slušný dopad v médiích, v polské TV i na desítce rozhlasových stanic, v novinách, na společenských sítích, v Českém rozhlase i České televizi.

Tento nejdelší filmový festival, jak ho nazval jeden z účastníků,  obnášel téměř padesát filmů, promítaných ve dvou kinech v pravidelném rytmu úterý/čtvrtek. Před každým filmem vám  kontext doby představil kvalifikovaný prelegent, vydali jsme obšírný katalog, zorganizovali polsko-český debatní stůl expertů na téma nové vlny. Festival má svoji pravidelně aktualizovanou webovou stranu (www.buntownicykamery.pl) i klip, který jsme promítali před každým filmem. Mnoho režisérů té doby už bohužel nežije nebo jim zdraví či naopak profesionální závazky nedovolily přijet. Někteří, nemohli-li  přijet osobně, aspoň natočili kratší  výpovědi na téma svých filmů a nové vlny, a ty  jsme vám promítli (Agnieszka Holland, Drahomíra Vihanová, Karel Vachek).

Festival koncem února slavnostně zahájili Jiří Menzel a Andrzej Wajda, zakončit ho přijeli Magda Vašáryová (v Polsku známá nejen díky Postřižinám, ale i proto, že tu byla velvyslankyní), Juraj Jakubisko a v sobotu večer Václav Neckář. Ten navzdory svému zdraví dlouho  debatoval s publikem a spolu s bratrem zpíval –  měl velký úspěch, kdysi vystupoval ve stovce polských měst a památka na jeho koncerty nebyla ještě zjevně zapomenuta.

Festival byl velkou koordinovanou mezinárodní akcí, přispěly  k němu Národní filmový archiv z Prahy, Filmoteka Narodowa ve Varšavě, Slovenský filmový institut v Bratislavě, Slovenský instytut, Fundacja RAW, Gutek film, Fundacja Kultura Na granicy, MTJ a samozřejmě České centrum. Sponzorovaly nás firma Metrostav a HB Reavis,, Co jest grane a Filmweb byli našimi mediálními partnery. Všem srdečně děkujeme.

Přehlídka se konala nejen ve Varšavě, ale i ve Wroclawi v kině Nowe Horyzonty (tam poběží do konce června) v rámci projektu Wroclaw evropské město kultury 2016.

Petr Janyška,
Ředitel Českého centra