Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

Millennium Docs Against Gravity je největším svátkem dokumentárního kina v Polsku. Uvidíš, jestli rozumíš světu a jestli svět rozumí tobě - toť heslo tohoto ročníku. Program zahrnuje filmy týkající se nejaktuálnějších problémů moderního světa. Tento rok se také promítne jeden český dokument - Můj neznámý vojín (rež. Anna Kryvenko).

Jako každý rok se festival zaměřuje na různá témata, takže se můžete těšit na tituly týkající se psychologie, umění, vědy, sportu, architektury i módy. Zveme do Varšavy od 10. do 19. května. Projekce se budou konat v Kinotece, Luně, Iluzijoně, Muranově i Muzeu POLIN.

Tento rok se bude také promítat český dokument režisérky Anny Kryvenko.

Jaké to je, být okupantem? Lze k někomu takovému chovat soucit? Střihový dokumentární film režisérky Anny Kryvenko přináší neotřelý pohled na okupaci Československa roku 1968 – nazírá ji totiž z pohledu vojáků, kteří se mnohdy i přes masivní vliv propagandy nebyli schopni vyrovnat se svou novou rolí – rolí okupantů. Režisérka má k tématu exkluzivní přístup přes vlastní rodinný příběh, neboť její prastrýc byl jedním z vojáků „spřátelených armád“. Ten však krátce po návratu na rodnou Ukrajinu spáchal sebevraždu a jeho vlastní rodina jej vystříhala ze všech rodinných fotografií a vůbec zamazala všechny stopy po jeho existenci. Hlavní dějová linie je tvořená úhlem pohledu tohoto neznámého vojína bez tváře. Pomocí archivních záznamů rekonstruuje možnosti toho, co mohl zažít jako součást okupačních vojsk. Jeho příběh je osou, na kterou se nabaluje komplexní zkoumání témat moci, armády, posttraumatického syndromu u vojáků a také otázky soucitu a lidskosti jak u okupantů, tak u okupovaného obyvatelstva Československa.

Film pracuje s docela neznámými archivními materiály, v jejichž kontextu pak notoricky známé záběry nacházejí nové významy. Zkoumá, jak na úrovni rodiny i státu pracujeme s kolektivní pamětí, která pak určuje i pohled na současnost a naše chování v ní. (dafilms.cz)

Film se bude promítat v Kinotece 15. května v 12:15 hodin a 17. května v 16:30 hodin.

Více informací na stránkách festivalu.