Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

„Souznění“ se podobně jako minulé ročníky bude konat poslední adventní víkend na několika místech Moravskoslezského kraje.

Letošní ročník nabídne multižánrové koncerty a vystoupení uměleckých souborů v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, venkovní prostranství atd.), ale také doprovodné výstavy, ukázky uměleckých řemesel, filmovou projekci a slavnostní mši svatou.

Čtyřdenní festival bude zahájen v kostele sv. Václava ve Václavovicích, poblíž Havířova, kde ve čtvrtek 15. 12. zahraje a zazpívá zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová za doprovodu Seana Barryho (harfa, klávesy) a Jindřicha Koníře (klávesy). V pátek 16. 12. se „Souznění“ premiérově přesune do kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Soubor „Collegium Marianum“ (Jana Semerádová – umělecká vedoucí, Hana Blažíková – soprán, Tomáš Král – bas) představí dílo „Rorate coeli“, jehož ústředním tématem je předvánoční hudba z pražských kostelů období baroka. Sobota 17. 12. je vyhrazena oblíbenému Vánočnímu jarmarku v Kozlovicích s bohatou nabídkou domácích i zahraničních gastronomických specialit. Zajištěn bude také prodej výrobků lidových tvůrců včetně ukázky jejich tvorby (ručně malované baňky, zdobení perníčků, vyřezávání dřevěných figurek, užitková i dekorační keramika, slaměné ozdoby, vyšívání portrétu atd.). O hudební složku se postarají například harfistka Ivana Dohnalová, smyčcové kvarteto komorního souboru Camareta Janáček, těšit se můžeme na cimbálové muziky a folklorní soubory – Bejatka, Ondřejnica, Valášek, Valašský vojvoda, na Živý Betlém a příjezd Tří králů v podání Divadelní společnosti i na další účinkující z domácí kozlovické umělecké líhně. Festival vrcholí v neděli 18. 12. závěrečným Galakoncertem v Domě kultury města Ostravy, kde vystoupí romská ĽH Pokošovci ze Šumiace (SK), LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí s CM Ondřejnica, CM Valašský vojvoda z Kozlovic se sólisty, Zpěváčci 2011 a hlavní host Iva Bittová se skupinou Čikori. Zároveň zde proběhne setkání lidových tvůrců a uměleckých řemeslníků, výstava betlémů a přichystána bude i ochutnávka regionálních sýrových specialit nebo medoviny. Sládek Ivan Šubják bude servírovat kvasnicové pivo Valašský vojvoda.

Více informaci: www.souzneni-festival.cz