Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

Videa

Video placehodler

V půvabném varšavském kině Iluzjon se každé jaro koná Svátek němého filmu, kde se představí nejzajímavější předválečné filmy. Letos se promítnou i dva filmy české, Příchozí z temnot (1921) na frankensteinovský motiv, a Kreutzerova sonáta G.Machatého (1926)

Spolu s Erotikonem je to jeho patrně nejlepší film, natočil jej po návratu z Hollywoodu. Letos se poprvé na  festivalu němých filmů ukáží i české snímky, v Příchozím z temnot polské publikum objeví i polskou herečku Annu Ondru (Anny Ondrákovou). Poslední dobou bývá zvykem, že se k němým filmům hraje živá avantgardní elektornická hudba, vytvářející v ostrém kontrastu se snímkem novou kvalitu. K oběma českým filmům přijedou z Prahy i hudebníci, k prvnímu trio Neuvěřitelno, k druhému hudebníci a performeři Martin Janíček a Bethany Lacktorin. Filmy budou promítnuty díky pomoci Národního filmového archivu, který Příchozího z temnot i nedávno zrestauroval.

Festival se každoročně těší velké popularitě, letos proběhne ve dnech 10.-13.5., ke shlédnutí budou samé fimové lahůdky: čtyři filmy A.Hitchcocka, grotesky Ch.Chaplina či Východ slunce F.W.Murnaua. Kino Iluzjon má ve Varšavě zvláštní postavení, patří Polské filmotéce, bylo před pár lety zcela zrekonstruováno, disponuje dvěma sály a nabízí jak filmovou klasiku tak současné premiéry. Uvádí často české filmy, před rokem např. kompletní přehlídku filmů Jiřího Menzela.

České centrum prezentaci filmů i hudebníků finančně a organizačně podporuje. Volný vstup na celý festival dostanou navíc tři studenti, kteří získali 3.cenu v soutěži "Rok 1968 v Československu a v Polsku" a jejich pedagogický doprovod.

Více na: www.iluzjon.fn.org.pl