Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.10.2017    |    23.11.2017

STŘEDNÍ, STŘEDOVÝCHODNÍ – čeští fotografové na mezinárodní výstavě

Středoevropská fotografie dosud nebyla samostatně monograficky představena. Ačkoli jsou tvůrci z Maďarska, Polska, Česka, Slovenska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Ukrajiny „na Západě” považováni za samostatný, zajímavý fenomén, o specifice jejich tvorby ani charakteru jejich umělecké práce nevíme vlastně nic. Výstava v Galerii Arsenał v Białystoku se to snaží změnit.

21.11.2017    |    25.11.2017

České dokumenty, prosím! v Lodži

V rámci 27. ročníku festivalu "Člověk v ohrožení" se bude promítat pět českých dokumentárních filmů.

23.11.2017    |    2.12.2017

22 Forum evropského kina Cinergia v Lodži

V rámci letošního festivalu FKE Cinergia, pořádaného Lodžskou filmovou asociací, bude se promítat devět filmů československé produkce.

9.11.2017    |    10.12.2017

Výstava "Fotografové války" se uskuteční v Podkarpatsku

Od 9. listopadu do 10. prosince budou v Mieleci prezentovány díla tři z pěti největších českých vojenských fotografů, vojáků z rakousko-uherské armády, která přes více než 90 let byla neznámá.

1.11.2017    |    31.12.2017

Cyklus reportáží Saši Uhlové v polském časopise

Reportáże české žurnalistky a publicistky Sašy Uhlové jsou prezentovány v rámci cyklu, který vznikl za podpory českého Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Texty, publikované v internetovém deníku A2larm, do polštiny pro časopis Krytyka Polityczna přeložila Olga Słowik.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

13. 03. 2017

Výstava o architektu Bohuslavu Fuchsovi ve Wroclawi - přednáška prof. Šlapety

07.02 výstavu o modernistickém architektovi v Muzeum Architektury ve Wroclawi navštívil prof. Vladimír Šlapeta se svou přednáškou "Brno - město modernismu". Fot. archiv Muzea Architektury.

10. 03. 2017

Škvorecký: setkání s překladatelem Andrzejem Jagodzinským

09.03 v kavárně "Czuły Barbarzyńca" proběhlo setkání s Andrzejem Jagodzińským, znamenitým překladatelem české literatury do polštiny. Nedávno se na polském trhu objevily dvě knihy jeho překladu: „Przypadki inżyniera ludzkich dusz“ (Příběh inženýra lidských duší), nakl. "Dowody na Istnienie" a "Scherzo capriccioso. Wesoła fantazja na temat Dvořáka“ (Scherzo capriccioso: Veselý sen o Dvořákovi), nakl. "Książkowe Klimaty". O obou knihách, ale především o jejich autoru, mluvil s překladatelem nakladatel a novinář Tomasz Brzozowský, úryvky z knih přečetl známý polský herec Jacek Braciak.

07. 03. 2017

Hrabalovský večer a vernisáž výstavy L. Michálka ve Varšavě

Zpráva z literárně - uměleckého večeru věnovaného Bohumilu Hrabalovi v 49. výročí jediného autorského setkání ze spisovatelem v Polsku. Toho večera jsme mohli slyšet ukázky Hrabalovy prózy čtené polským známým hercem Wojciechem Pszoniakem, a také obdivovat výstavu fotografií Ladislava Michálka, již zahájil její kurátor pan Přemysl Řepa ze Sdružení Pro Photo. Setkání bylo zahájeno diskuzí mezi Andrzejem Gordziejewským, prof. Joannou Goszczyńskou, a Aleksandrem Kaczorowským - autorem polské biografie Hrabala a milovníkem jeho díla. Fot. Mateusz Nasierowski.

Videa

Video placehodler